Polskie animacje podbijają Islandię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie animacje podbijają Islandię
Kadr z wielokrotnie nagradzanego filmu animowanego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza WilczyńskiegoFoto: Forum / Image Capital Pictures

Polskie filmy animowane robią furorę w Islandii. Dzięki pokazom organizowanym na tej odległej wyspie przez Fundację Ex Anima publiczność z różnych krajów ma szansę poznać bliżej prezentujące wysoki poziom produkcje rodem znad Wisły.

Na pomysł zorganizowania pokazów polskich animacji w miejscowościach Seyðisfjörður i Egilsstaðir, na wschodzie Islandii, wpadła Ewelina Leszczyńska z Fundacji Ex Anima, zajmującej się promowaniem tej odmiany sztuki filmowej. Co szczególnie ucieszyło organizatorów, wśród publiczności znaleźli się nie tylko mieszkający na wyspie Polacy, ale także widzowie z innych krajów. – Jedna pani z Kanady przyszła z córką. Obie wyszły bardzo wzruszone z programu, w którym znalazły się także animacje stworzone przez dwie dziewczyny z Ukrainy, które skończyły szkołę w Polsce – opowiadała w Trójce Ewelina Leszczyńska.

Muzycznie i życiowo

Tematem przewodnim tegorocznej, kwietniowej edycji festiwalu pod szyldem "Snowdrops" były stworzone w Polsce wideoklipy do piosenek – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych artystów. Filmy o innej tematyce dominowały natomiast podczas pokazów towarzyszących imprezie pod nazwą RVK Feminist Film Festival, która odbyła się w maju w Reykjaviku.

W programie pokazanym przez Fundację Ex Anima w stolicy Islandii znalazł się m.in. film "Jestem tutaj" 26-letniej Julii Orlik, nominowany do nagrody BAFTA. – To nie jest byle co. Krótkometrażowe polskie animacje zaczynają być ponownie naprawdę mocno doceniane – mówiła Leszczyńska w audycji "Zapraszamy na weekend".

Animacje dla dorosłych

Korzystając z obecności na Trójkowej antenie, przedstawicielka Fundacji Ex Anima postanowiła kolejny raz powalczyć ze stereotypem, który zakłada, że filmy animowane adresowane są do dzieci. – Proszę państwa, to nieprawda! – powiedziała stanowczo współorganizatorka Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych. – My prezentujemy filmy z całego świata, które w ogóle nie są przeznaczone dla młodych widzów i poruszają najtrudniejsze tematy społeczne.


Posłuchaj

5:35
Polskie filmy animowane robią furorę na Islandii (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kolejny pokaz polskich animacji w Islandii już w lipcu. Natomiast znacznie bliżej, bo w stołecznym kinie "Elektronik", w dniach w 2631 października odbędzie się czwarta edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Ewelina Leszczyńska (Fundacja Ex Anima)
Data emisji: 24.06.2022
Godzina emisji: 10.38

kc

Polecane