Ukraina i Mołdawia bliżej UE. Kwiatkowski: idea Europy wielu prędkości nie leży w polskim interesie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Trudno mi sobie wyobrazić, żeby państwa "starej Europy" pozwoliły, czy zdecydowały się na rozszerzenie Unii w jej dotychczasowym formacie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Robert Kwiatkowski, poseł koła PPS.

Rada Europejska zdecydowała w czwartek o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. Rada Europejska postanowiła też uznać europejską perspektywę Gruzji i jest gotowa przyznać jej status kraju kandydującego, po zajęciu się priorytetowymi zagadnieniami.


 To jest historyczna decyzja dla Ukrainy i Mołdawii oczywiście, natomiast także dla Unii Europejskiej  ocenił Robert Kwiatkowski.  Trudno mi sobie wyobrazić, żeby państwa "starej Europy" pozwoliły czy zdecydowały się na rozszerzenie Unii w jej dotychczasowym formacie  dodał.

Gość Trójki stwierdził, że będzie to "poważne wyzwanie dla Polski, dla polskiej dyplomacji". Jego zdaniem należy unikać promowania idei Europy wielu prędkości, która nie leży w polskim interesie. Wskazał, że to zjawisko już występuje  nie wszystkie kraje są w strefie Schengen, nie wszystkie w strefie euro  ale "pogłębianie tej tendencji byłoby dla Polski niekorzystne".

Polityk podkreślił, że "kontekst ukraiński, promowanie interesów i spraw Ukrainy na forum nie tylko UE, to jest od wielu lat polska specjalność" i jest to działanie słuszne.  Polska dyplomacja, także pod rządami pana ministra Raua, ma tu się czym pochwalić – stwierdził. 


Posłuchaj

13:04
Robert Kwiatkowski o przyszłości i rozszerzeniu Unii Europejskiej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Robert Kwiatkowski (poseł koła PPS)
Data emisji: 24.06.2022
Godzina emisji: 8.45

fc


Polecane