Czas na lody! Po jakie smaki sięgamy najchętniej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czas na lody! Po jakie smaki sięgamy najchętniej?
Jakie lody Polacy lubią najbardziej?Foto: Shutterstock.com/Johnstocker Production

Wakacje bez lodów – to nie wakacje. Po jakie smaki zimnego deseru Polacy sięgają najczęściej? Śmietankowy jest najczęstszym wyborem, chętnie decydujemy się też na waniliowy i czekoladowy, sorbety. – Dzieci najchętniej wybierają gumę balonową – przyznaje rozmówca Izabeli Kostyszyn. 

Wybór smaków w lodziarniach jest ogromny, od białych śmietankowych do czarnych węglowych. Część lokali proponuje codziennie inne smaki. – Mamy lody wegańskie, czyli robione na mleku kokosowym bez laktozy. Często to truskawka, wanilia, masło orzechowe. Mamy smaki deserowe, np. pistacja z bezą i ciemną czekoladą – dodaje. Jak przyznaje pan Bartek, który prowadzi lodziarnię, przy pracy nad nowymi smakami ogranicza go tylko wyobraźnia. – Co nam przyjdzie do głowy, to robimy – deklaruje.  

Nie tak tuczące i zdrowe?

– Gałka lodów z jednej lodziarni nie jest równa gałce z innej. Kaloryczność standardowych smaków zaczyna się zazwyczaj od 120 kcal. W niektórych lodziarniach możemy znaleźć odpowiedniki słodzone stewią, co powoduje redukcję kaloryczności nawet o jedną trzecią – zwraca uwagę dietetyk Patryk Iwański. 

 Czytaj także:

Bywa jednak, że to nie kalorie, ale higiena przygotowania lodów stanowi prawdziwy problem. Robione od lat przez zachodniopomorski sanepid badania lodów wskazują, że niektóre z pobranych próbek są zakażone. – 105 próbek, które pochodzą z 21 lodziarni, w których robi się lody z automatów, było kwestionowanych, ponieważ zawierały zawyżoną ilość enterobacteriaceae. Są to bakterie wskaźnikowe, świadczące o braku zachowania należytej higieny w procesie produkcji – wyjaśnia Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Kolejna tura kontroli właśnie się zaczęła.

Posłuchaj

2:32
Tylko śmietankowe, jakich smaków warto spróbować? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 01.07.2022
Godzina emisji: 17.20

gs

Polecane