Otwarcie sezonu wakacyjnego w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Otwarcie sezonu wakacyjnego w TPK
Lato zawitało do ogrodu TrójkiFoto: Barbara Marcinik/PR

Pod koniec czerwca kończy się sezon kulturalny 2021/22. Nowy rozpocznie się we wrześniu. Od połowy lat 90. między kolejnymi sezonami trwa kulturalny sezon wakacyjny, co oznacza, że coraz więcej teatrów gra latem, niektóre dają premiery u jego progu, na mapie pojawiają się nowe festiwale.

W latach 2020–2021 to właśnie w czerwcu otwarte zostały teatry. W trudniejszej sytuacji znalazły się festiwale, ale życie kulturalne próbowało ożywiać się po miesiącach pandemicznych ograniczeń. 

Lato 2022 zapowiadało się jako wielki "powrót do normalności". Czy uda się zrealizować ów plan w sytuacji, w jakiej znalazł się świat po pandemii – obawy przed kolejnymi jej falami i wojną na Ukrainie? O to zapytaliśmy w wydaniu "Trójki pod Księżycem" 24 czerwca, czyli u progu wakacji.

Naszym gościem był Roman Pawłowski, pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa do spraw programowych, teatrolog, publicysta, współkurator Sopot Non-Fiction. 21 czerwca w TR Warszawa odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały zaprezentowane plany artystyczne TR na sezon 2022/2023.

Jak przebiegać będzie sezon wakacyjny w jednym z najsłynniejszych polskich teatrów? O to zapytaliśmy także. To teatr, który latem podróżował, występował na prestiżowym Festiwalu w Awinionie.

Do teatrów, które ogłosiły swoje plany na lato 2022, należą między innymi najdłużej grający w sezonie wakacyjnym Teatr Wybrzeże w Gdańsku, wśród stołecznych teatrów – Polonia. Obie placówki dają na początku wakacji premiery.

Swój program, częściowo zmieniony po śmierci prof. Jerzego Limona, ogłosił już Festiwal Szekspirowski.


Posłuchaj

1:54:21
Otwarcie sezonu wakacyjnego w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W TPK sezon 21/22 zamknęliśmy, wspominając raz jeszcze XXI Festiwal "Dwa Teatry". Wydanie otworzyła Wiktoria Gorodeckaja, która na tym festiwalu otrzymała Nagrodę ZASP-u za "drugoplanową" rolę żeńską w Trójkowym słuchowisku "Piesek Przydrożny. Powrót". Do Zamościa powróciliśmy także, opowiadając o wydobytej spod gruzów mykwie. To jedna z atrakcji zabytkowego, wielokulturowego niegdyś Zamościa.

Wiktoria Gorodeckaja Wiktoria Gorodeckaja

***

Polecane