Na Opolszczyźnie archeolodzy odkryli pozostałości XIV-wiecznej wieży rycerskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na Opolszczyźnie archeolodzy odkryli pozostałości XIV-wiecznej wieży rycerskiej
Dr Kaczanowicz w swoich badaniach koncentruje się na okresie, gdy w Egipcie rządy sprawowali Nubijczycy - tzw. czarni faraonowieFoto: Shutterstock/DeStefano

Mieszkańcy wioski Kielcza na Opolszczyźnie od zawsze wiedzieli, że kopiec w pobliżu miejscowego kościoła coś kryje, jednak nie wiedzieli dokładnie co. Od początku tygodnia grupa archeologów i wolontariuszy prowadzi w tym miejscu wykopaliska i już dokonała kilku ciekawych odkryć.

  • W Kielczy odkryto resztki wieży rycerskiej, co jest potwierdzeniem XIV- i XV-wiecznych zapisów, w których wymieniano rycerzy będących właścicielami okolicznych terenów
  • Znaleziono również resztki przedmiotów codziennego użytku: ceramiki oraz wyrobów z metalu. Mieszkańcy chcą w Noc Muzeów urządzić ekspozycję wydobytych przedmiotów

Rycerska siedziba

– W miejscu, w którym stoimy, kiedyś istniała wieża rycerska, w której mieszkał lokalny rycerz, właściciel majątku, wraz z rodziną. Wykopaliska, które tutaj prowadzimy, mają naświetlić ich codzienność: jak mieszkali, jakich przedmiotów używali, czy byli bogatsi, czy jednak ubożsi – mówi Radek Zdaniewicz, archeolog z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej. – Tutaj zastosowaliśmy magnetometr oraz georadar, urządzenia, które wychwytują anomalie wskazujące, że mogą być tutaj obiekty archeologiczne – tłumaczy.

Już pierwsze prace ujawniły resztki naczyń ceramicznych datowanych na XIV wiek. – Ale natrafiliśmy też na elementy metalowe. Są to głównie fragmenty osprzętu budowlanego, różnego rodzaju okuć, gwoździ, które kiedyś spajały konstrukcję tej wieży, a także drobne przedmioty użytkowe: fragment osełki, nożyk, grot bełtu do kuszy – wylicza.

Wystawa w Noc Muzeów

– To zawsze intrygowało mieszkańców. Mamy kopiec, prawdopodobnie jakieś pozostałości po gródku średniowiecznym. Zawsze była ciekawość, co tam może być. Teraz prace się rozpoczęły, więc będziemy więcej wiedzieć – mówi Jan Czanguleit, sołtys Kielczy.

Wydobyte przedmioty trafią do konserwacji i zabezpieczenia: chodzi m.in. o to, aby rdza nie zniszczyła do końca znalezionych przedmiotów metalowych. Potem zostaną przekazane do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Miejscowi mają już swój pomysł związany z wykopaliskami. – Przy okazji Nocy Muzeów chcemy zrobić wystawę archeologiczną z tym, co zostanie tu wykopane – tłumaczy sołtys.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:31
Obiecujące wykopaliska w Kielczy (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Pospiszyl (Radio Opole)
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 13.20

pr

Polecane