"NocHarmonia" i akordeon – perfekcyjna randka wieczorną porą

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"NocHarmonia" i akordeon – perfekcyjna randka wieczorną porą
Bester Quartet w akcjiFoto: East News / PIOTR KAMIONKA/REPORTER

W tej edycji "NocHarmonii" nie zabrakło pięknych głosów oraz brzmień fortepianu czy saksofonu. Jednak najważniejszą rolę odegrał w niej akordeon, poruszany dłońmi takich wirtuozów, jak Jarosław Bester, Jarosław Buczkowski czy Gianni Coscia.

Akordeon to instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów, co oznacza, że źródłem dźwięku jest w nim zamknięty w przestrzeni rezonansowej słup powietrza, pobudzony za pomocą zadęcia. Zupełnie bez zadęcia, z właściwą sobie finezją, Julia Sawicka wprowadziła słuchaczy tego wydania "NocHarmonii" w świat akordeonowych dźwięków osadzonych w jazzowych aranżacjach.

Audycja rozpoczęła się od dwóch utworów krakowskiego Bester Quartetu, dowodzonego przez akordeonistę Jarosława Bestera. W pierwszym z nich, zatytułowanym "Grzech", gościnnie zaśpiewała Grażyna Auguścik, natomiast w drugim, nazwanym z niemiecka "Ich Ganwe In Der Nacht", wokalnym kunsztem popisał się duet Dorota Miśkiewicz & Jorgos Skolias. Oba utwory pochodziły z albumu "Bajgelman. Get to Tango", dedykowanego pamięci żydowskiego kompozytora Dawida Bajgelmana, który zginął w 1944 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Gliwicach.

"Połączenie polskiego serca i hiszpańskiej duszy" – tak Julia Sawicka nazwała duet Laura Cubi Villena & Adam Wendt. Wokalistka rodem z Hiszpanii i polski saksofonista jazzowy nagrali wspólnie płytę "Por La Noche", na której znalazł się m.in. utwór "Aqui en el Mar", ozdobiony – jakżeby inaczej – dźwiękami akordeonu.

The Other Sound to nazwa polskiego kwartetu, mającego w składzie m.in. akordeonistę Jarosława Buczkowskiego. Grupa w tym roku wydała debiutancki album, który "od pierwszych taktów otula niezwykłą melodyką i subtelnością", jak to ujęła prowadząca "NocHarmonię". Na dowód zaprezentowała dwie kompozycje z tego krążka: "Scattered Thoughts" oraz "East Side".

W audycji znalazło się też miejsce na kącik włoski. Wypełnił go swoją muzyką duet Gianluigi Trovesi & Gianni Coscia. "Dov'e La Citta?" to utwór otwierający ich wspólną płytę "Round About Weill", zawierającą kompozycje wybitnego niemieckiego artysty Kurta Weilla.


Posłuchaj

53:43
Akordeon wieczorną porą (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Bester Quartet – "Grzech"
 2. Bester Quartet – "Ich Ganwe In Der Nacht"
 3. Laura Cubi Villena, Adam Wendt – "Aqui en el Mar"
 4. Adam Wendt & Friends – "Don't Change My Mind"
 5. The Other Sound – "Scattered Thoughts"
 6. The Other Sound – "East Side"
 7. Gianluigi Trovesi, Gianni Coscia – "Dov'e La Citta?"
 8. Grzech Piotrowski feat. Ruth Wilhelmine Meyer – "One World"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadziła: Julia Sawicka
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 22.06

kc

Polecane