Tata w kinie, czyli nie zawsze superbohater

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tata w kinie, czyli nie zawsze superbohater
Maciej Zakościelny i Julia Wróblewska na premierze filmu "Tylko mnie kochaj"Foto: Łukasz Gagulski / Forum

Dzisiaj, w Dniu Ojca, przyjrzymy się ekranowym postaciom taty. Takich postaci było oczywiście wiele i każda inna. Jak się okazuje, nie zawsze tata jest superbohaterem, czasami może być osobą bezradną, złamaną przez życie i okoliczności, a nieraz – wręcz postacią negatywną.

  • Postać ojca w kinie pojawia się rzadziej niż postać matki. Dzień Ojca jest też mniej znany i popularny niż Dzień Matki.
  • Ojcowie są zazwyczaj pokazywani na ekranie jako opiekunowie rodziny i swoich dzieci.

Ojciec opiekuńczy

– Postaci ojcowskich w kinie jest bardzo dużo, ale generalnie ojcowie są pokazywani jako opiekunowie rodziny, którzy starają się, by dzieciństwo ich pociech było radosne nawet w trudnych sytuacjach życiowych czy historycznych – mówi dr Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni, filmoznawczyni, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. – Bardzo czułą relację znajdziemy w filmie Roberto Benigniego "Życie jest piękne", gdzie ojciec i syn trafiają do niemieckiego obozu koncentracyjnego. I postać ojca pozwala synowi odejść od tej obozowej traumy – opowiada.

– To jest trudny, ale bardzo ciekawie zrealizowany obraz niesamowitego ojca – dodaje.

Ojciec bezradny

Z drugiej strony możemy znaleźć takich ojców, którzy są tzw. wyrodnymi ojcami, którzy nigdy nie zajmują się swoimi dziećmi i są oprawcami. Kino potrafi także odmalować ojca jako nieporadnego człowieka, którym to dzieci muszą się zająć – wskazuje Trójkowa ekspertka. – Film "Ojciec" z Olivią Coleman i Anthonym Hopkinsem opowiada o starym człowieku, który traci pamięć. Relacja między córką a ojcem, ich miłość jest niezwykle czule pokazana, choć nie pomija też tych momentów trudnych – tłumaczy.

Przeczytaj także:


W podobnych rejonach emocjonalnych porusza się też film Kingi Dębskiej "Moje córki krowy". Tutaj dwie siostry (Agata Kulesza, Gabriela Muskała) stają wobec niespodziewanej śmierci mamy i postępującej choroby ojca (Marian Dziędziel). Starszy mężczyzna musi znajdować się pod ich stałą opieką, co nie jest łatwe ani dla nich, ani dla niego.

Moje córki krowy – Zwiastun PL (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska

Ojciec niejednoznaczny

Niezwykle niejednoznacznie, i przez to bardzo ciekawie, jest przedstawiona figura ojca w słynnym filmie Francisa F. Coppoli. Z jednej strony tytułowy "Ojciec chrzestny" to bezwzględny przywódca mafijny, który nie cofnie się przed zbrodnią i potrafi bez skrupułów zabijać. Z drugiej jest on prawdziwym i jak możemy zobaczyć, niezwykle czułym opiekunem dla swoich dzieci i rodziny. Dotyczy to przede wszystkim Vita Corleone, granego przez Marlona Brando (a w drugiej części przez Roberta De Niro). Jego syn Michael, grany przez Ala Pacino, choć przejmuje po nim schedę, nie potrafi już zapobiec rozpadowi rodziny ani chronić swoich dzieci...

W polskim kinie można znaleźć ojcostwo w stylu komedii romantycznej ("Tylko mnie kochaj" z Maciejem Zakościelnym), ale również dramatyczno-sensacyjne ("Tato" z Bogusławem Lindą, Cezarym Pazurą i Dorotą Segdą).

Ojciec – Zwiastun PL (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska


Posłuchaj

3:34
Jaka jest ekranowa postać ojca? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 23.06.2022
Godziny emisji: 10.36

pr

Polecane