"Orzeł i krzyż" – widowiskowa lekcja historii Polski w Murowanej Goślinie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Orzeł i krzyż" – widowiskowa lekcja historii Polski w Murowanej Goślinie
"Orzeł i Krzyż" to zorganizowane z niezwykłym rozmachem widowisko, w którym 300 aktorów-wolontariuszy zabiera nas w podróż przez tysiąc lat historii PolskiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Orzeł i krzyż" to największe nocne show o historii Polski, inscenizujące najważniejsze historyczne wydarzenia od chrztu Polski do czasów "Solidarności". Pierwsza odsłona widowiska z 300 aktorami wcielającymi się w 1500 historycznych postaci, jeźdźcami na koniach, efektami specjalnymi i pirotechniką, rozpocznie się już w piątek 24 czerwca o godz. 21.30 w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie.

  • Widowisko historyczne "Orzeł i krzyż" organizowane jest co roku w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie (województwo wielkopolskie);
  • W show występuje 300 aktorów-wolontariuszy, którzy wcielają się w 1500 postaci historycznych z różnych okresów polskiej historii – od Chrztu Polski do czasów "Solidarności". Wszystkiemu towarzyszy multimedialne show i pokazy pirotechniczne. 
  • W 2022 roku pokazy widowiska "Orzeł i Krzyż" można oglądać w piątki i soboty od 24 czerwca do 16 lipca.

"Orzeł i Krzyż" – tysiąc lat polskiej historii w nocnym widowisku

Od 2016 roku w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie (wielkopolskie) raz w roku odbywa się wydarzenie pod nazwą "Orzeł i krzyż" – zorganizowane z niezwykłym rozmachem widowisko, w którym 300 aktorów-wolontariuszy zabiera nas w podróż przez tysiąc lat historii Polski – od Chrztu Polski do czasów "Solidarności". Wszystkiemu towarzyszy multimedialne show i pokazy pirotechniczne. 

– Co roku sceny, które pokazujemy, trochę się zmieniają, ale oś pozostaje ta sama. Jest mnóstwo wydarzeń, które widzowie rozszyfrują z łatwością – spotkanie trzech braci i założenie państwa polskiego, Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz Wiedeńska czy Bitwa Warszawska. Pokazujemy też sporo wydarzeń, które miały nieco mniejsze znaczenie w historii, ale nadają kolorytu. To m.in. legendy związane z powstawaniem polskich miast to jak wyglądało życie na wsi podczas czterech pór roku – wymieniał Michał Motyl ze Stowarzyszenia "Dzieje", które organizuje widowisko.

Najczęściej czytane

"Orzeł i krzyż" – historyczne show z rozmachem

W widowisku pojawia się aż 1500 postaci historycznych, w które wciela się 300 aktorów. – Wiąże się to z tym, że każdy z aktorów gra od pięciu do nawet dziesięciu ról. Aktor schodząc ze sceny, musi szybko zrzucić np. strój szlachcica i przywdziać strój Szweda z potopu szwedzkiego, by wejść do następnej sceny. Podczas gdy widzowie na naszej plenerowej scenie widzą spokój, za kulisami kotłują się stroje i rekwizyty – żartował gość Trójki.

Jak wygląda proces przygotowania, a potem przeprowadzenia od strony organizacyjnej takiego przedsięwzięcia? – Jeszcze w 2016 roku, kiedy graliśmy pierwszy sezon widowiska "Orzeł i krzyż", wszystko mieliśmy rozpisane na kartkach i udało się to wtedy zrobić, co było ogromnym sukcesem – wspominał Michał Motyl. – Teraz mamy aplikację zbudowaną do koordynacji ról wolontariuszy. Każdy ma swoją rozpiskę w telefonie i na stronie internetowej. Poza tym jest spora obsługa za kulisami, która pomaga i dba o to, żeby każdy zdążył się przebrać i żeby nie pomylił strojów. Z drugiej strony każdy z aktorów jest odpowiedzialny za swoje stroje – odkłada je w jednym miejscu i stara się je opisywać. Po widowisku, kiedy już gasną światła, każdy pieczołowicie swój strój zbiera i segreguje tak, żeby następnego wieczoru znowu nic nie pomylić – opowiedział rozmówca Katarzyny Cygler.

Co prawda, ostatnie bilety na piątkowe widowisko "Orzeł i krzyż" zostały już wyprzedane, jednak ci, którzy chcą zobaczyć to historyczne show w najbliższym czasie, nie będą rozczarowani. Do kupienia zostały jeszcze bilety na sobotnią odsłonę widowiska oraz pokazy w lipcu.

Posłuchaj

7:27
Od Chrztu Polski do czasów "Solidarności". Michał Motyl o widowisku "Orzeł i Krzyż" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

Widowisko Orzel i krzyż 2022 - zobacz w Parku Dzieje/Park Dzieje

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Motyl (Stowarzyszenie "Dzieje")
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 11.20

kr

Polecane