Wojna Rosji i Ukrainy wojną cywilizacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna Rosji i Ukrainy wojną cywilizacji?
Czy wojnę na Ukrainie, która broni się przed rosyjskim agresorem, należy traktować jako wojnę kulturową? Foto: shutterstock.com

Przez stulecia kultura i cywilizacja kształtowały podejście człowieka do relacji państwo – osoba. Czy atak Rosji na Ukrainę można traktować jako atak na ich podstawy? Z czego wynika postawa wobec wojny (czy jak twierdzi Putin, "operacji specjalnej") zwykłych rosyjskich obywateli?

Prof. Cezary Kościelniak: Putinowi zależy narzuceniu ładu kulturowego

Jesteśmy świadkami naporu cywilizacji bizantyjskiej na Zachód. Wojna na Ukrainie może zatrzymać ten proces. Czy wojnę na Ukrainie, która broni się przed rosyjskim agresorem, należy traktować jako wojnę kulturową? 

– Należy mówić o pewnym sporze cywilizacyjnym, kulturowym – odpowiedział w Trójce pod Księżycem prof. Cezary Kościelniak, kulturoznawca i filozof. – Należy pamiętać, że Putinowi nie zależy tylko na zdobyczach terytorialnych i zawładnięciu ekonomią Zachodu, ale też na narzuceniu ładu kulturowego. Europie i wolnym narodom nie da się narzucić ładu postsowieckiego, natomiast częściowo można narzucić strach. I na tę świadomość półniewolnictwa zachodniej mentalności liczy Putin.


Najczęściej czytane

Propaganda czy strach?

Czy społeczeństwo rosyjskie i poparcie dla Putina wynika ze strachu czy z dobrze przeprowadzonej propagandy. Jak stwierdził teolog Błażej Szostek, swoje znaczenie mają oba te czynniki. 

– Społeczeństwo rosyjskie jest bardzo zindoktrynowane, jest ofiarą propagandy. Ofiarą propagandy mogły się też stać osoby, które zarządzają tą wojną. Jeżeli propaganda jest dobrze prowadzona, jej ofiarami są też osoby, które ją organizują – podkreślił. – W społeczeństwie rosyjskim są różne grupy. Jest grupa, która jest zastraszona, ale niestety większość należy do grupy, która uległa silnej propagandzie. Ludzie szczególnie na prowincjach i w małych miastach są odcięci – zwrócił uwagę w rozmowie z Michaliną Szymborską.

Posłuchaj

1:54:34
Atak na Ukrainę atakiem na zachodnią cywilizację? Prof. Cezary Kościelniak i dr Błażej Szostek gośćmi Michaliny Szymborskiej (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rosja i jej propaganda cz. II - jakie informacje docierają do Rosjan? Co Rosjanie sądzą o wojnie?/OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: prof. Cezary Kościelniak (kulturoznawca, filozof, Uniwersytet Adama Mickiewicza), dr Błażej Szostek (teolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 0.05

kr

Polecane