"Podróże na wschód". Dorobek krajów arabskich i Azji Centralnej w Muzeum Azji i Pacyfiku
Obiekty z krajów arabskich, kolekcje ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej oraz maski, tradycyjna broń biała i modele statków z goździków – to wszystko oglądać można na pierwszej stalej wystawie pt. "Podróże na wschód" zorganizowanej przez Muzeum Azji i Pacyfiku.
Jedna z wystaw poświęcona tematyce Azji i Pacyfiku w Warszawie
Foto: Radek Pietruszka/PAP
- Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na pierwszą w swojej pięćdziesięcioletniej historii wystawę stałą zatytułowaną "Podróże na wschód".
- Ekspozycja składa się z obiektów pochodzących z krajów arabskich oraz z Azji Centralnej.
- Na wystawie prezentowane będzie m.in. rękodzieło społeczności koczowniczych, haftowane stroje Uzbeków wraz z kolekcją czapeczek, mongolskie jurty oraz skarby z kolekcji indonezyjskiej.
– Wszystko wydaje się nam tajemnicze, jeśli pochodzi z daleka. Rzeczy, które pokazujemy na wystawie, były kiedyś używane przez zwykłych ludzi – zaznaczyła w rozmowie Joanna Wasilewska, dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku. – Najstarszym eksponatem jest cegła sumeryjska pochodząca z XXI wieku przed naszą erą. Na wystawie prezentujemy również rzeczy społeczne, które kontynuują lokalne tradycje. To ekspozycja skupiona na przedmiotach – powiedziała gość "Trójki przed południem".
– W naszym muzeum będzie można zapoznać się również z historią. Zachęcamy do wyobrażenia sobie i wejścia w świat ludzi, którzy tych rzeczy faktycznie używali. Co więcej, na wystawie poza przedmiotami użytku codziennego, zobaczymy także dzieła sztuki o specjalnym, religijnym, prestiżowym lub nawet artystycznym znaczeniu – podkreśliła rozmówczyni w Trójce.
Kolekcja sztyletów
– Są niezwykłe już samym wyglądem. Mają ostrze w kształcie pełznącego węża lub nawet płomienia. One zawsze były elementem bardzo prestiżowym. Broń biała w Europie również miała za zadanie wyróżnienie swojego właściciela. Wiązała się ze szlachectwem i pewnymi przywilejami. Broń miała też wiele znaczeń magicznych lub nawet mistycznych. Do tej pory przekazywana jest przecież z ojca na syna. Oznaczała pewną moc ochronną, którą dawała swojemu właścicielowi. Sztylety uważano za przedmioty obdarzone własnym życiem – podsumowała Joanna Wasilewska.
"Podróże na wschód"
Wystawę "Podróże na wschód" otwiera galeria poświęcona Azji Południowo-Zachodniej, ukazująca obiekty z krajów arabskich i Iranu. Kolejne części poświęcone są Azji Centralnej i Mongolii, a najliczniejszą grupę muzealiów stanowią obiekty z ponad 18 tysięcy indonezyjskich wysp. Jest też galeria Azji Południowo-Zachodniej, która pokazuje m.in. najstarszy zabytek w zbiorach Muzeum – cegła fundacyjna z Mezopotamii z odciśniętą inskrypcją w piśmie klinowym.
Zwiedzający poznają bogactwo kultur Azji Centralnej, w tym miasta Jedwabnego Szlaku, rękodzieło społeczności koczowniczych czy haftowane stroje Uzbeków wraz z kolekcją czapeczek, mongolskie jurty i skarby z kolekcji indonezyjskiej, takie jak tradycyjna broń, stroje, zespół instrumentów orkiestry gamelanowej, a także kolekcja lalek teatralnych wayang, masek i statków z goździków. Dodatkowo odwiedzający będą mogli obejrzeć z bliska pendopo – drewniany pawilon służący do koncertów klasycznego gamelanu i przedstawień teatru cieni. Ostatnia część ekspozycji to "Strefa Dźwięków" poświęcona kulturom muzycznym Azji.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Joanna Wasilewska (dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku)
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 9.22, 9.41
zch