Ekspert: status kandydata do UE wiąże się z wieloma warunkami, które Ukraińcy będą musieli spełnić

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspert: status kandydata do UE wiąże się z wieloma warunkami, które Ukraińcy będą musieli spełnić
Zdjęcie ilustracyjne Foto: rommma/Shutterstock.com

W tym tygodniu odbędzie się szczyt państw Uni Europejskiej. Jest właściwie pewne, że właśnie wtedy Ukraina i Mołdawia otrzymają status państw kandydatów. Co to oznacza dla tych krajów? Czy na pewno nie będzie weta w tej sprawie?

– Wszystko wskazuje na to, że na tym szczycie Ukraina i Mołdawia mogą uzyskać status kandydata do Unii Europejskiej. Co do Gruzji UE jest bardziej sceptyczna: status kandydata zostanie jej zaoferowany po spełnieniu dodatkowych warunków – mówi dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Jest szereg czynników, które grają rolę w tym przypadku. Przede wszystkim przebieg wojny, która przedłuża się i widać wyraźnie, że trzeba dać impuls, aby Ukraińcy, którzy są bardzo euroentuzjastyczni, mieli taką perspektywę, wiedzieli, o co walczą. Zwłaszcza że jeśli chodzi o dostawy broni, mogą mieć zastrzeżenia do państw zachodnich – wskazuje.

– Status kandydata wiąże się z wieloma warunkami, które Ukraińcy będą musieli spełnić, jeśli będą chcieli na koniec rozpocząć negocjacje z Unią Europejską na temat przyszłego członkostwa i jeżeli chcą osiągnąć to upragnione członkostwo. Więc ten proces nie będzie taki łatwy i taki szybki – przyznaje europeista dr Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. – Eksperci twierdzą, że już ok. 70 procent prawa krajowego jest zbieżne z prawem unijnym. Niemniej to niekoniecznie musi przyspieszyć proces akcesyjny – wojna jest oczywistą przeszkodą dla takiego członkostwa – tłumaczy.

– Jednocześnie ta dyskusja przyspieszyła w wyniku wojny. Jak powiedziała wcześniej pani doktor, Europa chce wykonać jakiś gest w kierunku Ukrainy, żeby ta walka miała też kontekst aspiracji europejskich, żeby to dodatkowo motywowało Ukraińców. A równocześnie jest wysyłany sygnał w stronę Rosji, że Ukraina nie jest traktowana jak strefa wpływów rosyjskich i UE nie godzi się z polityką Kremla, żeby w sposób zbrojny zabierać terytorium innego, suwerennego kraju – dodaje.


Posłuchaj

15:19
Ekspert: status kandydata do UE wiąże się z wieloma warunkami, które Ukraińcy będą musieli spełnić (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: dr Jolanta Szymańska (PISM), dr Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, UW)
Data emisji: 21.06.2022
Godzina emisji: 17.40

pr

Polecane