Współpraca państw Trójmorza z Ukrainą. Szrot: dla Kijowa będzie to bardzo dużo znaczyło

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Jak ocenił w Trójkowym Komentarzu Dnia szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, rozpoczęcie procesu akcesji Ukrainy do grupy państw Trójmorza "będzie bardzo dużo znaczyło dla Kijowa". Podkreślił także, że wszystkie działania prezydenta Andrzeja Dudy w sferze dyplomatycznej oraz militarnej sprowadzają się do kwestii utrzymania pokoju w naszym regionie.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wystąpił podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rydze. Polski przywódca mówił tam m.in. o wsparciu w nadaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej, a także zapowiedział stworzenie "nowego rodzaju partnerstwa Ukrainy z Trójmorzem".

Jak skomentował na antenie Programu 3 Polskiego Radia szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, wizyta polskiego prezydenta na Łotwie "przyniosła coś bardzo konstruktywnego". - Państwa Trójmorza zdecydowały się przyjąć proponowaną przez Andrzeja Dudę poprawkę do swoich dokumentów, co w praktyce oznacza rozpoczęcie procesu akcesji Ukrainy do tej grupy - wskazał.

Jak dodał, państwa Trójmorza przyjęły, że status kraju ubiegającego się o członkostwo nie będzie się znacząco różnił od statusu państwa członkowskiego. Podkreślił, że "już samo rozpoczęcie procedury będzie bardzo dużo znaczyło dla Kijowa". - Jestem o to spokojny - zaznaczył.

Bezpieczeństwo w regionie

We wtorek Andrzej Duda odbył także rozmowy z przywódcami Niemiec i Austrii. Zapytany o tę kwestię prezydencki minister wskazał, że dyskusje polityków dotyczyły kwestii "dobrego zakończenia wojny na Ukrainie".

Gość audycji odniósł się również do szeroko pojętych kwestii pokoju w naszym regionie oraz na świecie. Zaznaczył, że "wszystko, co NATO deklaruje i wykonuje w sferze bezpieczeństwa, świadczy o tym, że Sojusz poważnie traktuje obronę terytorium państw członkowskich". - Wiemy, że Rosja działa w sposób nieobliczalny i nie potrzebuje żadnego pretekstu, żeby dokonać agresji na swoich sąsiadów. Dlatego każdy kraj w naszym regionie powinien być przygotowany na wszystko - podkreślił Paweł Szrot.

Wskazał także, że - w jego ocenie - "Polska i Polacy są bezpieczni". Dodał ponadto, że wszystkie działania prezydenta Andrzeja Dudy w sferze dyplomatycznej oraz militarnej sprowadzają się do kwestii utrzymania pokoju.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:27
Paweł Szrot o współpracy państw Trójmorza z Ukrainą: dla Kijowa będzie to bardzo dużo znaczyło (Trójkowy komentarz dnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Paweł Szrot (szef Gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 21.06.2022
Godzina emisji: 18.10

ng

Polecane