Weterani, legendy oraz klasyka rocka i bluesa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Weterani, legendy oraz klasyka rocka i bluesa
Maja KleszczFoto: Piotr Piorun/PR2

W "Naszej tonacji" pojawiło się tym razem sporo wycieczek w głąb historii nie tylko polskiego, ale również światowego bluesa i rocka. Zgodnie z przesłaniem audycji wszystkie utwory zostały jednak wykonane przez artystów znad Wisły.

Zespół Bielizna pochodzi z Gdańska i jest obecny na polskiej scenie alternatywnego rocka już od prawie 40 lat. O jego sile stanowią nieszablonowe kompozycje połączone z surrealistycznymi tekstami Jarosława Janiszewskiego. To wydanie "Naszej tonacji" rozpoczęło się od utworu trójmiejskiej grupy pod tytułem "Mój mały klon". Tytułowy bohater "w pudełku tkwi" i "będzie potrzebny, kiedy zdrowie padnie mi".

Do grona weteranów rodzimego rocka można już chyba zaliczyć śląską formację Myslovitz, która właśnie pracuje nad dziesiątym studyjnym albumem, mającym ukazać się jesienią. Będzie to pierwsza płyta nagrana z wokalistą Mateuszem Parzymięsą, który dołączył do zespołu w 2019 roku. Zwiastuje ją piosenka zatytułowana "Pakman".

"B.L.UES" to tytuł albumu Mai Kleszcz, wydanego z okazji 90. urodzin Bogdana Loebla, słynnego tekściarza, autora słów m.in. utworów "Kiedy byłem małym chłopcem" i "Modlitwa", nagranych przez Tadeusza Nalepę wraz z grupą Breakout. Oprócz nowych wersji klasycznych kompozycji polskiego bluesa na płycie znalazły się również piosenki z tekstami napisanymi przez Loebla specjalnie dla Mai Kleszcz, do muzyki Wojciecha Krzaka. Radosław Okrasko sięgnął po klasykę, prezentując utwór "Oni zaraz przyjdą tu".

Okazją do zaprezentowania piosenki "Thanks Jimi" były natomiast 63. urodziny Marka Radulego. Ten wybitny gitarzysta również współpracował niegdyś z Nalepą, a poza tym przewinął się przez składy takich zespołów, jak Bajm, TSA czy Banda i Wanda. Na początku XXI wieku wziął gościnny udział w nagraniu albumu "Thanks Jimi - A Tribute To Jimi Hendrix", powstałego z inicjatywy innego świetnego gitarzysty Leszka Cichońskiego. Rolę wokalisty w tytułowym utworze wziął na siebie Sebastian Riedel, na co dzień występujący w zespole Cree.


Posłuchaj

51:18
Weterani, legendy oraz klasyka rocka i bluesa (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 21.06.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

Polecane