Bogusław Kaczyński. Wspominając niezapomnianego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bogusław Kaczyński. Wspominając niezapomnianego
Bogusław KaczyńskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Bogusław Kaczyński (1941-2016) zapisał się w historii polskiej kultury jako niezapomniany konferansjer oraz wielbiciel i ulubieniec gwiazd. Niedawno minęła rocznica jego urodzin, a latem jak zawsze arie i piosenki Jana Kiepury zabrzmią w Krynicy, stolicy festiwalu, który Bogusław Kaczyński powołał do życia. Stworzył także Łańcuckie Święto Muzyki, kierował teatrem Roma i wspierał młodych artystów.

Bogusław Kaczyński. "Dzięki sztuce naprawdę warto żyć"

Na początku maja minęła 80. rocznica urodzin Bogusława Kaczyńskiego – dziennikarza, publicysty i krytyka muzycznego, popularyzatora opery, operetki i muzyki poważnej, twórcy telewizyjnego, animatora kultury i prezentera. Muzyka była jego pasją, którą dzielił się i przekazywał innym w niezrównany sposób. Ceniony za mistrzostwo słowa i elegancję, także w wyglądzie zewnętrznym, którą uważał za przejaw szacunku dla słuchaczy i widzów.

O swojej muzycznej pasji mówił: "Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi czarem sztuki. Pokazać, że sztuka jest tak piękna i że życie człowieka, który pokochał sztukę, poddał się sztuce, jest piękniejsze i bardziej wartościowe. W naszym smutnym świecie, w rzeczywistości, która niesie tyle rozczarowań, tyle klęsk, tyle trosk, tyle smutku i tyle łez, sztuka jest jedynym wybawicielem, katharsis. Dzięki sztuce naprawdę warto żyć".
– Boguś był cudowny, kochany, przyjacielski. To wielki żal, że nie ma już wśród nas tego złotoustego, wspaniałego artysty. Był człowiekiem radosnym i szczęśliwym, realizując swoją pasję. To była kopalnia wiedzy muzycznej. O operze i operetce mógł mówić godzinami i to zawsze bardzo ciekawie  wspominała przyjaciela Grażyna Brodzińska, śpiewaczka operetkowa, musicalowa oraz operowa i aktorka.
Czytaj także:
Pasjonat muzyki, mówca, propagator opery
Bogusław Kaczyński urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Ukończył teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Studiował też grę na fortepianie. Od 1993 do 1996 roku był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, później został dyrektorem Teatru Muzycznego Roma w stolicy.
Był autorem serii płytowej "Bogusław Kaczyński - Złota Kolekcja". Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, jak: Konkurs Chopinowski, Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Pavarottiego, Placido Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, a także Koncerty Noworoczne z Wiednia i konkursy Eurowizji. Był również komentatorem muzycznym radia i telewizji. Laureat wielu prestiżowych wyróżnień w kraju i za granicą. Zdobywca tytułu "Mistrz Mowy Polskiej". W 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł "Gwiazda Telewizji Polskiej". Został również wyróżniony nagrodą "Piękniejsza Polska".
– Nie potrafię być bezczynnym człowiekiem. To nie wynika z tego, że tak bardzo chłonę życie i że szkoda mi każdej sekundy. Po prostu ja nie potrafię niczego nie robić. Narzekam, że mam tyle pracy, ale sam sobie te prace wymyślam. Ja już taki jestem i wcale nie chcę się zmieniać – mówił o sobie.

W 2007 roku Bogusław Kaczyński doznał udaru mózgu, skutkiem tego była częściowa utrata zdolności mówienia oraz jednostronny paraliż. Po intensywnej rehabilitacji wrócił do pracy, i już w sierpniu tego samego roku ponownie kierował festiwalem w Krynicy. Dziewięć lat później spotkał go kolejny udar, którym tym razem okazał się śmiertelny. Pogrzeb Bogusława Kaczyńskiego odbył się 28 stycznia 2016, zaś jego prochy zostały złożone w alei zasłużonych na warszawskich Starych Powązkach.


Posłuchaj

50:52
Oczarować czarem sztuki. Wspomnienie o Bogusławie Kaczyńskim (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Paweł Sztompke wspomina Bogusława Kaczyńskiego/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Grażyna Brodzińska (śpiewaczka operetkowa, musicalowa oraz operowa i aktorka), Łukasz Lech (artysta estradowy, pomysłodawca, reżyser i współrealizator wielu koncertów i  festiwali)
Data emisji: 20.06.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/kr

Polecane