Niech muzyka zabrzmi na ulicach! - Wojciech Konikiewicz podsumowuje Święto Muzyki w Trójce
2022-06-21, 21:06 | aktualizacja 2022-06-22, 06:06
Wtorek 21 czerwca to najdłuższy dzień w roku, dzień przesilenia letniego, a więc początek tak długo wyczekiwanego lata. To także Święto Muzyki. A takiej okazji Trójka pominąć nie mogła i nie chciała. Co przygotowaliśmy?
Święto Muzyki w Trójce
W całym kraju, ba, na całym świecie, odbywają się z okazji Święta Muzyki różnego rodzaju imprezy, zabawy i koncerty, gdyż ideą tego święta jest celebrowanie muzyki "na żywo", by ukazać jej siłę, bogactwo i różnorodność. A publiczność, uczestnicząc w jego obchodach, ma możliwość odkrywania muzyki, jej rodzajów i nurtów. Co ciekawe, tego dnia we Francji nie obowiązuje cisza nocna!
Jest więc rzeczą oczywistą, że Trójka nie chciała i nie zamierzała lekceważyć tak ważnego święta. Z tej okazji, już od rana, nie tylko prezentowała znakomitą muzykę, ale także o niej rozmawiała.
Święto Muzyki – historia
Święto Muzyki to inicjatywa stworzona w 1981 roku przez Marcela Landowskiego (1915-1999), francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia i spopularyzowana przez kompozytora Maurice’a Fleureta oraz Jacka Langa, ówczesnego ministra kultury Francji. Po raz pierwszy Międzynarodowe Święto Muzyki celebrowano w pierwszy dzień lata, 21 czerwca 1981 roku nad Sekwaną. Wszyscy Francuzi zostali wówczas zaproszeni do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Dziś święto to stało się znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. O mocy muzyki, która nie jest tylko wybranych wirtuozów, ale i dla każdego, kto chce ją wykonywać i jej słuchać, mówił w audycji "Pora na Trójkę" Ignacy Zalewski, dziekan Wydziału Kompozycji Teorii Muzyki na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w rozmowie z naszym reporterem Michałem Kowarskim.
Czytaj: "Róbcie muzykę!". 21 czerwca to Święto Muzyki
Niezapomniana muzyka filmowa
Co sprawia, że ścieżkę muzyczną z filmu pamięta się długi czas? Co jest w niej takiego, że staje się niezapomniana? O roli muzyki w filmie z okazji Święta Muzyki w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała Małgorzata Przedpełska-Bieniek, konsultant muzyczny i autorka opracowań muzycznych.
Czytaj: Wielkie szlagiery i muzyczna zawiesina. Moc filmowych ścieżek dźwiękowych
Dlaczego muzyka budzi emocje?
Muzyka oddziałuje na nasz mózg. Wpływa na produkcję neuroprzekaźników i wydzielanie epinefryny, serotoniny czy dopaminy. A zatem wszystkich tych hormonów szczęścia, które odpowiadają za nastrój, aktywność, stan i przyjemność. Jak to się dzieje, że muzyka budzi emocje? Na to pytanie w "Trójce do trzeciej" odpowiadał wiolonczelista i muzykoterapeuta Bolesław Błaszczyk.
Przeczytaj także
- Eklektyczny poniedziałek po polsku. Paweł Stankiewicz, Bryll i album "Anawa 2.0" w Trójce
- "For America" i inne przeboje. Red Box wystąpił w Trójce! [ZOBACZ WIDEO]
- Od ska po electro. Różnorodna muzyka w ofercie Wiernika
Wojciech Konikiewicz gościem Trójki
Natomiast w wieczornym paśmie, w programie "Zapraszamy do Trójki", pojawił się gość niezwykły, dla którego muzyka oznacza po prostu życie. Wojciech Konikiewicz jest pianistą, keyboardzistą, organistą, gitarzystą, gitarzystą basowym, a także producentem muzycznym. Uważa się za muzyka wszechstronnego, uniwersalnego, ponieważ uprawia zarówno jazz, jak i rock, muzykę elektroniczną oraz współczesną muzykę eksperymentalną. Gra i nagrywa z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej i rockowej, tworzy muzykę do filmów i spektakli, wykłada i prowadzi warsztaty.
- Mógłbym przedstawiać Cię i opowiadać o Tobie do północy - zażartował Marek Wiernik, rozpoczynając rozmowę ze swoim gościem. I oczywiście pierwszym tematem był Dzień Muzyki. - Przydałoby się więcej aktywności władców miast i władców ulic, bo aż się prosi, aby jakaś wielka fiesta, karnawał się odbył. Żeby wszystko brzmiało: na ulicach, na skwerach, na trawnikach - proponował Wojciech Kunikiewicz. - Mamy Noc Muzeów i to jest bardzo trafiona inicjatywa. A dlaczego nie mamy Nocy Muzyki? Kiedy wyjdę na ulicę, czemu mnie muzyka nie ogarnie? - pytał retorycznie, choć z pewnym smutkiem.
Może jednak "władcy miast, władcy ulic" posłuchają tego apelu i już za rok na ulicach polskich miast odbędzie się prawdziwa fiesta? W Trójce taka fiesta trwa codziennie, bo nadajemy najlepszą muzykę
Wojciech Konikiewicz na Trójkowej scenie
Posłuchaj