Waszczykowski: Polska nie mogła znaleźć się w obozie ustępstw wobec Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Wizyta zachodnich przywódców w Kijowie utwierdziła nas w przekonaniu, że w dalszym ciągu będą oni stawiali na powrót Rosji do ekonomicznego krwiobiegu Europy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia były szef MSZ, obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski. Podkreślił, że tym razem w Kijowie nie pojawili się polscy politycy, ponieważ "Polska nie mogła znaleźć się w obozie ustępstw wobec Rosji". 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Włoch Mario Draghi przyjechali w czwartek do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do polityków dołączył także prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Prezydent Francji przekazał, że uzgodniono dalsze działania na rzecz pomocy Ukrainie, aby pokazać, że jest częścią rodziny europejskiej. Powiedział, że "wszyscy czterej popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej".

"Nie wierzę w przemianę ani Macrona, ani Scholza"

Wizytę zachodnich przywódców w Kijowie skomentował na antenie radiowej Trójki Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, nie była ona przełomowa. – Nie wierzę w przemianę ani Macrona, ani Scholza. Obaj mówili, że trzeba bezwzględnie utrzymać dialog z Putinem – zwrócił uwagę były szef MSZ. W jego przekonaniu oznacza to, że "myślą o rozwiązaniu konfliktu kosztem Ukrainy".

– Ta wizyta utwierdziła nas w przekonaniu, że ci politycy w dalszym ciągu będą stawiali na powrót Rosji do ekonomicznego krwiobiegu Europy – dodał, podkreślając, że "lukratywne interesy" z Rosją utwierdzają "hegemonię" - jak to określił – Niemiec i Francji w Europie. 

Waszczykowski odniósł się też do zarzutów opozycji, że politykom nie towarzyszył podczas wizyty w Kijowie premier lub prezydent Polski. – W obozie ustępstw wobec Rosji Polska nie mogła się znaleźć, nie mogła żyrować nacisku na Ukrainę, by poddała się Rosji – odpowiedział europoseł, dodając, iż dobrze się stało, że Polska nie ma na sobie śladu tej "hańby". Jak zaznaczył, "Polska zajęła czołową pozycję w polityce europejskiej wobec Ukrainy" od pierwszych dni wojny. 


Posłuchaj

12:24
Witold Waszczykowski o polityce Zachodu wobec Ukrainy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącaBeata Michniewicz
GośćWitold Waszczykowski (były szef MSZ, europoseł PiS)
Data emisji: 20.06.2022
Godzina emisji: 8.45

kp/kr

Polecane