STT: "Edyp w Kolonos" – Grand Prix XXI Festiwalu "Dwa Teatry"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
STT: "Edyp w Kolonos" – Grand Prix XXI Festiwalu "Dwa Teatry"
Jerzy Trela Foto: Wojciech Kusiński/PR

Na Scenie Teatralnej Trójki prezentujemy słuchowisko, które na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2022 otrzymało Grand Prix.

Nagrodzeni zostali twórcy "Edypa w Kolonos" Sofoklesa: reżyser i autor adaptacji Mariusz Malec, autor przekładu Antoni Libera, kompozytor Mikołaj Trzaska oraz reżyser dźwięku Andrzej Brzoska.

"Edyp w Kolonos" stanowi trzecią część cyklu tebańskiego Sofoklesa, po "Królu Edypie" i "Antygonie".

Rok 427 p.n.e. "Antygona" musiała okazać się sukcesem, bo po kilkunastu latach Sofokles wraca do Teb i spisuje losy ojca Antygony, nieszczęsnego Edypa - tragedię w przyszłości równie popularną. No i w końcu rok 406. Sofokles umiera, lecz jego dramaty pozostają wiecznie żywe.

Sofokles urodził się w Kolonos, czyli – jak objaśnia Antoni Libera – na dzisiejszych przedmieściach Aten, w 496 roku p.n.e. Premiera tej tragedii, ostatniej Sofoklesa, odbyła się po jego śmierci, w 401 p.n.e.

W roli Edypa u kresu życia wystąpił Jerzy Trela i była to jedna z jego ostatnich ról.

Przed słuchowiskiem spotkamy się z Mariuszem Malcem.

***

Sofokles, "Edyp w Kolonos"

Obsada: Jerzy Trela, Katarzyna Dąbrowska, Wojciech Wysocki, Krzysztof Wakuliński, Małgorzata Lipman, Marcin Hycnar, Stanisław Brudny, Wojciech Żołądkowicz, Grzegorz Kwiecień, Franciszek Pieczka.

Polecane