Zespół Chemia śpiewa po polsku. "To powrót do korzeni"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zespół Chemia śpiewa po polsku. "To powrót do korzeni"
Koncert zespołu ChemiaFoto: PAP/Leszek Szymański

– To nie jest tak, że Chemia nigdy nie śpiewała po polsku. Zaczynaliśmy od języka polskiego na pierwszej płycie. Utwór "Jednak jesteś" jest jednym pierwszych utworów, jakie ukażą się na płycie z polskimi wersjami naszych piosenek – zapowiadają Wojciech Balczun i Łukasz Drapała, muzycy Chemii.

Formacja Chemia śpiewa nie tylko po angielsku i polsku, także po ukraińsku. Skąd zatem decyzja o powrocie do śpiewania po polsku? – To się sprawdza. Śpiewanie w języku słuchacza, a większość naszych słuchaczy pochodzi jednak z Polski – przyznaje rozmówca Łukasza Ciechańskiego. Jak dodaje drugi z gości "Departamentu rytmu", ten powrót do języka ojczystego był także łatwiejszy, dzięki podróżom muzyków do innych części świata. Sprawiły one, że "powrót do macierzy" stał się bardziej naturalny i oczywisty. Choć muzycy nie zapominają o zagranicznych słuchaczach, dla których przygotowują m.in. przyszłoroczną trasę po Wielkiej Brytanii.

Tak silne zaistnienie na brytyjskim rynku było dla muzyków łatwiejsze m.in. dzięki współpracy z Andym Taylorem z Duran Duran, który był producentem ich utworów i mocno wspierał zespół.

Trójka na 59. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zobacz zdjęcia >>>

Zespół Chemia wystąpił w sobotnim koncercie "Premiery". Muzycy zagrali swój utwór "Jednak jesteś", który jako nowość uplasował się w 11. notowaniu "Listy przebojów Trójki" na miejscu 5

Posłuchaj

10:23
Muzycy zespołu Chemia o twórczości w różnych językach i kontakcie ze słuchaczami (Departament rytmu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Łukasz Ciechański przed studiem plenerowym Trójki Łukasz Ciechański przed studiem plenerowym Trójki

Trójka na 59. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

W dniach od 17 do 20 czerwca Telewizja Polska zaprasza na 59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Przed widzami cztery dni wyśmienitej zabawy, jubileusze, ulubieni artyści, dobrze znane i nowe przeboje, przegląd sceny alternatywnej. Na miejscu nie mogło zabraknąć radiowej Trójki.

Jak święto polskiej piosenki spędzamy w Trójce? Relację z 59. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu usłyszeliśmy w piątkowej audycji "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.05-13.00), którą poprowadził Piotr Firan. Tego samego dnia wieczorem na antenie wybrzmiało specjalne, festiwalowe wydanie audycji "Lista przebojów Trójki" (godz. 19.05-22.00). Za mikrofonami w plenerowym studiu usiedli wówczas Łukasz Ciechański i Tomasz Miara.  

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

***

Tytuł audycji: "Departament rytmu" 
Prowadzili:  Łukasz Ciechański
Gość: Wojciech Balczun, Łukasz Drapała (muzycy zespołu Chemia)
Data emisji: 18.06.2022
Godzina emisji: 19.18

Polecane