Lublin sercem białoruskiego teatru w Polsce
2022-06-19, 12:06 | aktualizacja 2022-06-19, 15:06
– Takie szczególne, przytulne i przyjazne miejsce sporo białoruskich twórców znalazło właśnie w Lublinie. To jest pewnie przypadkowy zbieg okoliczności, ale i nieprzypadkowy. Przyjście artystów z Białorusi zaczęło się dwa lata temu, a teraz zostało wzmocnione mocną falą uchodźców ukraińskich. Powstają wspólne projekty i Lublin rzeczywiście staje się takich wschodnim miastem – ocenia teatrolożka dr hab. Irina Lappo.
Jak przyznaje gość "Trzech gramów Redbada" nie zawsze tak było. Gdy przyjechała do Lublina 20 lat temu czasem brakowało otwartości na wschodnie brzmienie i akcent. – Dużo się zmieniło w ciągu tych lat, przede wszystkim dzięki wytężonej pracy ludzi kultury. To, że właśnie w Lublinie odbywają się liczne rezydencje Instytutu Teatralnego, które pozwalają białoruskim twórcom, pozbawionym tego głosu w ojczyźnie dojść do niego – podkreśla.
Czytaj także:
- Centrum Kultury w Lublinie. Miejsce, w którym można się otworzyć
- Mateusz Nowak sam na scenie, czyli zrozumieć monodram
- "Trzy gramy Redbada" z Festiwalu "Dwa Teatry" 2022: W teatrze słowo toczy akcję
Dr hab. Irina Lappo zwraca uwagę, że choć emigracja nigdy nie jest prosta, to odnalezienie się na niej w sensie bytowym jest jednak stosunkowo łatwe. Dużo trudniejsze jest realizować się nadal jako osoba twórcza. – Lublin takie możliwości daje – podkreśla.
Co przyniesie przyszłość?
– W Teatrze Osterwy rezydują teraz "Kupałowcy" (Niezależna Grupa Teatralna), którzy przygotowali bardzo ważną dla nas, Białorusinów, ale myślę, że też dla całej Europy wschodniej, zachodniej, a może i świata, premierę, która opowiada o tym świecie, którego wszyscy się boimy. Świecie, w którym zwyciężyła Rosja po uprzedzającym uderzeniu nuklearnym. W tej przerażającej wizji, która ukazuje roku 2049, wszyscy zapomnieli, kim są. Oby Alhierd Bacharewicz, który wykreował ten świat w swojej książce "Psy Europy", nie miał racji – dodaje. Spektakl, choć niezwykle dramatyczny, jest również zabawny i wyróżnia się doskonałym aktorstwem.
Jak podkreśla dr hab. Irina Lappo obecnie wszyscy walczymy o to, aby ta wizja się nie ziściła, a jednym ze sposobów przeciwdziałania tragicznym skutkom takiej przepowiedni jest mówienie o niej.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: dr hab. Irina Lappo (teatrolożka, tłumaczka)
Data emisji: 18.06.2022
Godzina emisji: 12.07
gs