Ubezpieczenie OC za 15 tys. zł?! To możliwe: wchodzą w życie nowe przepisy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ubezpieczenie OC za 15 tys. zł?! To możliwe: wchodzą w życie nowe przepisy
Po wprowadzeniu nowego, wyższego taryfikatora liczba mandatów, także tych przy fotoradarach, zmalałaFoto: shutterstock/l i g h t p o e t

Dziś w życie wchodzą kolejne zmiany, które zmotoryzowanych mogą bardzo zaboleć: firmy ubezpieczeniowe zyskają dostęp do informacji o punktach karnych gromadzonych przez kierowców. A to z kolei może znacząco wpłynąć na podwyżkę obowiązkowych polis ubezpieczeniowych OC – przynajmniej dla niektórych.

  • Od dzisiaj firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do CEPiK i zapisanych tam informacji dotyczących przewinień kierowców: ich liczby i rodzaju.
  • Jeżeli kierowca nagminnie łamie przepisy, prowokując zagrożenie w ruchu drogowym, to może skutkować zwiększeniem składki obowiązkowego ubezpieczenia OC

Łamiesz przepisy – składka OC rośnie

– Przypomnijmy: istnieje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca nam pieniądze, jeśli mamy kolizję, wypadek z osobą, która nie ma wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Teraz dodatkowo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie wszystkim ubezpieczycielom przekazywał informacje o tym, jaki jest stan punktów karnych na naszym koncie, jakie przewinienia popełniliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. I to może generować wyższe składki OC – tłumaczy Patryk Kuniszewicz, dziennikarz Radia Kierowców. – Jednocześnie bardzo bym chciał, żeby te przepisy działały też w drugą stronę: jeżeli ich intencją jest karanie tych, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe. Ale ci, którzy jeżdżą wzorowo, powinni płacić mniej – wskazuje.

Dla pirata drogowego OC nawet za 15 tys. zł!

W założeniu to może być dobry krok w stronę poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w naszym kraju. – Dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który od dzisiaj mają zakłady ubezpieczeniowe, sprawi, że będą widzieli nie tyko nasze punkty, ale także kto je przyznał i za jakie przewinienie. Ubezpieczyciele podkreślają, że jeśli ktoś wsiada za kierownicę na podwójnym gazie i prowadzi auto pod wpływem alkoholu albo nagminnie dostaje mandaty za łamanie ograniczeń prędkości bądź np. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, to właśnie dla tych kierowców mają być potężne zwyżki – ostrzega Trójkowy gość. – Słyszałem, że OC dla piratów drogowych ma kosztować nawet... 15 tys. zł! – dodaje.

Przeczytaj także:


Po wprowadzeniu nowego, wyższego taryfikatora liczba mandatów, także tych przy fotoradarach, zmalała. Przynajmniej w ciągu pierwszych miesięcy. Jednak potem przyszła wiosna i statystyki znowu zaczęły rosnąć. A jak będzie teraz?


Posłuchaj

4:41
Od dzisiaj mogą wzrosnąć składki obowiązkowego ubezpieczenia OC (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Patryk Kuniszewicz (Radio Kierowców)
Data emisji: 17.06.2022
Godzina emisji: 7.51

pr

Polecane