Waldemar Modestowicz o sztuce, która przyniosła mu nagrodę na festiwalu "Dwa Teatry"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Waldemar Modestowicz o sztuce, która przyniosła mu nagrodę na festiwalu "Dwa Teatry"
Waldemar ModestowiczFoto: Polskie Radio

Na zakończonym 13 czerwca festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu znakomity reżyser Waldemar Modestowicz został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Gra w życie" Maxa Frischa. O tym spektaklu i w ogóle o Teatrze Polskiego Radia rozmawiała z nim Katarzyna Cygler.

  • XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu odbywał się w dniach 10-13 czerwca.
  • Polskie Radio szeroko relacjonowało wydarzenia festiwalu na swoich antenach, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
  • Uruchomiony został również specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się m.in. rozmowy z wyjątkowymi twórcami oraz jurorami.

Odwieczne pytanie

– "Gra w życie" to jest historia ludzkiego losu, czy też losów, bo nie jesteśmy sami na tym świecie. Nasze życie jest powiązane z innymi ludźmi, którzy są nam bliscy, albo nas tylko otaczają. Taki chyba jest sens naszego życia – bez innych ludzi byśmy nie istnieli. To odwieczne pytanie: co nami powoduje: wolna wola czy jakieś fatum, czy to jest zapisany los? Żyjemy w czasie teraźniejszym, w związku z tym to, co było, budzi naszą refleksję, żal, smutek pod koniec życia – tłumaczy Trójkowy gość. – Ale też często, kiedy robimy rachunek sumienia, analizujemy, co się w naszym życiu udało, a co nie. W tej bardzo bliskiej przeszłości, albo w ogóle w przeszłości. I zadajemy sobie pytanie: gdzie są te momenty, które decydują, gdzie pójdziemy, czy można by je jakoś wyłapać? Co by się stało, gdybyśmy podjęli całkiem inną decyzję: np. nie poznali tej osoby, w której potem się zakochaliśmy i która spowodowała, że nasze życie stało się nieszczęśliwe, która nas skrzywdziła, zraniła, a potem np. porzuciła? – zastanawia się.

Przeczytaj także:


Przewrotna tragikomedia

– Człowiek jest istotą historyczną i – tak mnie uczono na studiach – historia jest nauczycielką życia. Ale żyjemy dzisiaj i tylko tu i teraz możemy podjąć jakieś decyzje. Max Frisch przewrotnie zastosował taki zabieg: co by było, gdybyśmy mogli zmienić w jakimś momencie swoje życie i na nowo pójść, ale inną drogą? Czy nasze losy by się odwróciły, czy by się zmieniły? Czy mielibyśmy szansę poprawić swoje życie, być bardziej szczęśliwymi? O tym jest ta opowieść... – opisuje Waldemar Modestowicz. – To jest tragikomedia, bo taki jest nasz los: nie szczędzi nam strasznych przeżyć, ale też kpi z nas, bawi się nami, drwi z nas... To oczywiście zależy od nas, czy mamy to poczucie humoru na własny temat i czy potrafimy uśmiechnąć się do siebie, roześmiać, troszkę lżej potraktować te nasze klęski, nie być tak do głębi nieszczęśliwymi... – dodaje.


Posłuchaj

7:38
Waldemar Modestowicz mówi o sztuce "Gra w życie Maxa Frischa, za którą dostał nagrodę na Festiwalu "Dwa Teatry"
+
Dodaj do playlisty
+

Zapraszamy też słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.  

Co najbardziej zachwyciło uczestników festiwalu "Dwa Teatry" 2022? | SONDA/Polskie Radio


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Waldemar Modestowicz (reżyser, laureat nagrody dla najlepszego reżysera XXI Festiwalu "Dwa Teatry")
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 12.36

pr

Polecane