"Król Edyp". Jacek Raginis-Królikiewicz i jego apokaliptyczna wersja opowieści o zarazie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Król Edyp". Jacek Raginis-Królikiewicz i jego apokaliptyczna wersja opowieści o zarazie
Jacek Raginis-Królikiewicz Foto: Wojciech Dorosz/PR

– Zaraza, którą przeżył Edyp i pandemia, którą my przeżyliśmy, to zjawiska z kategorii "czarny łabędź". Nie da się ich przewidzieć, a radykalnie zmieniają życie społeczne i osobiste wielu osób – mówi w Trójce Jacek Raginis-Królikiewicz. Spektakl "Król Edyp" w jego reżyserii otrzymał Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.

DWA TEATRY 2022  więcej informacji >>>

 Bardzo pracowicie przeżyłem okres pandemii, dużo pisząc i czytając. W pewnym momencie zacząłem szukać takich utworów, które mają w sobie kontekst zarazy. Oczywiście "Dżuma" Camusa, również "Biesy" Dostojewskiego taką zarazę w sobie noszą. Ale przypomniałem sobie, że "Edyp" Sofoklesa zaczyna się od wieści, która dociera do króla Edypa, że kraj pogrążony jest w zarazie i nie wiadomo, dlaczego ona wybucha. Zaraza, którą przeżył Edyp i pandemia, którą my przeżyliśmy, to zjawiska z kategorii "czarny łabędź"  nie da się ich przewidzieć, a radykalnie zmieniają życie społeczne i osobiste wielu osób  mówi Jacek Raginis-Królikiewicz.


Czytaj także:


Kim dla gościa Trójki jest Edyp?  Przede wszystkim nie chciałem czytać dzieła Sofoklesa przez pryzmat freudowskiego kompleksu Edypa. Trochę postrzegam go jako osobę niewinną  w takim znaczeniu, że nie był świadomy, iż przez lata trwał w związku kazirodczym, w związku, którym przekraczał tabu. Dlatego chciałem pokazać go nie tyle w kontekście antyku, ale raczej współczesnym. Mógłbym nazwać Edypa celebrytą, popularnym politykiem, kolekcjonerem sztuki antycznej, który ma czwórkę dzieci oraz piękną, starszą żonę  wyjaśnia rozmówca Katarzyny Cygler.


"Król Edyp" | TEATR TELEWIZJI | Zwiastun/TVP VOD

 Umieszczając "Króla Edypa" w kontekście współczesnym, dałem upust swoim fascynacjom takimi apokaliptycznym filmami, jak tetralogia "Mad Max", "Diuna" czy "Łowca androidów 2049". Bardzo mi w tym pomogły scenografka Justyna Elminowska i kostiumografka Kasia Adamczyk. Ale to wszystko nie udałoby się bez Andrzeja Musiała, autora zdjęć i profesora Łódzkiej Szkoły Filmowej. Olbrzymią zasługę mają także aktorzy, którzy wspólnie ze mną dostali to Grand Prix, czyli: Marek Nędza grający Edypa, Mariusz Jakus grający Kreona, no i Marcin Czarnik, który pokazał swoje niesamowite oblicze muzyczne, dla mnie na miarę Czesława Niemena. Muzykę napisał bardzo młody kompozytor Antoni Wojnar, trzeba też wspomnieć o Agnieszce Wosińskiej, która z przejmującą energią zagrała postać Jokasty. To była silna grupa, która zebrała się, żeby zrobić ten spektakl  podkreśla Jacek Raginis-Królikiewicz.


Posłuchaj

9:41
Jacek Raginis-Królikiewicz o spektaklu "Król Edyp", uhonorowanym Grand Prix tegorocznej edycji Festiwalu "Dwa Teatry" (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jacek Raginis-Królikiewicz (reżyser)
Data emisji: 16.06.2022
Godziny emisji: 11.25

Polecane