Świadek niezastąpiony

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świadek niezastąpiony
Jan Józef LipskiFoto: fot. PAP

"Dzienniki 1954-1957″ Jana Józefa Lipskiego nie są dziełem literackim. To surowe notatki uczestnika wydarzeń, a tym samym – niezastąpione źródło informacji o tamtym okresie.

Posłuchaj

Klub Trójki o "Dziennikach" Jana Józefa Lipskiego
+
Dodaj do playlisty
+

- Publicznie funkcjonowała legenda, że ten dziennik nie istniał, że został przez Lipskiego spalony po jego aresztowaniu w 1967 roku, co częściowo jest prawdą, gdyż spalił wówczas zapisy za cztery wcześniejsze lata, by nie narażać ludzi, o których pisał, na prześladowanie ze strony SB – powiedział dr Łukasz Garbal z Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie).

 

Okładka
Okładka książki

 

Garbal, który "Dzienniki" opracował i opatrzył przypisami, w imieniu swoim i czytelników podziękował Marii Lipskiej, żonie Jana Józefa, która podjęła decyzję o publikacji. – Ta książka jest niezastąpionym źródłem do historii tego czasu – dodał.

Dr Antoni Dudek, historyk i politolog IPN dodał, że rok 1956 jest jedną z dwóch najważniejszych dat w historii PRL-u, bo zmienił oblicze systemu komunistycznego w Polsce z fazy totalitarnej, na fazę łagodniejszą, autorytarną. Dlatego "Dzienniki" Lipskiego mają tak ogromne znaczenie, bo opisują okres najważniejszy, czyli od października '56 do stycznia '57 (kiedy Gomułka powrócił do władzy).

 

Kim był Jan Józef Lipski? Jakie informacje nie znalazły się w "Dziennikach"? Co to był "front październikowy" i jaką rolę, w zmianach politycznych i społecznych tamtego okresu, odegrał tygodnik "Po Prostu"?

Aby wysłuchać całej rozmowy "Klub Trójki o "Dziennikach" Jana Józefa Lipskiego", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Zapraszamy także do obejrzenia prezentacji książki prze dr Łukasza Garbala.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

 

(asz)

Polecane