Dwa Teatry 2022. Jacek Raginis-Królikiewicz i "Król Edyp" jako opowieść ponadczasowa

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Dwa Teatry 2022. Jacek Raginis-Królikiewicz i "Król Edyp" jako opowieść ponadczasowa
Jacek Raginis-Królikiewicz Foto: Wojciech Dorosz/PR

– "Król Edyp" to historia, której nie można potraktować w ten sposób, że wydarzyła się kiedyś, że nas nie dotyczy. To coś, co mogłoby stać się dzisiaj albo za kilkanaście lat. Rozgrywa się w świecie ponad czasem – mówi w Trójce Jacek Raginis-Królikiewicz, reżyser spektaklu "Król Edyp", który otrzymał Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.

DWA TEATRY 2022  więcej informacji >>>

Spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza otrzymał Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych. Jak podkreślił Jacek Raginis-Królikiewicz, ważny był nie tylko sam tekst Sofoklesa.

Zmierzyć się z klasyką

 Chciałem zmierzyć się z klasyką, wielokrotnie przeczytałem sam tekst, obejrzałem wiele realizacji "Króla Edypa". Ponadto jestem fanem takich produkcji jak "Diuna", "Łowca androidów" czy "Mad Max", dlatego te fascynacje mogłem zawrzeć w realizacji "Króla Edypa"  mówi Jacek Raginis-Królikiewicz.

Czytaj także:

Słowo jako machina napędowa

 Mam bardzo dobre doświadczenie w pracy w Teatrze Telewizji. Intensywne, trudne, ale dobre, ponieważ można tam prezentować utwory, które trudno byłoby pokazać w kinie. W teatrze machiną napędową jest słowo, rzeczy często rozgrywają się w jednym miejscu, wymagają skupienia – podkreśla scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny.  Nie bez znaczenia jest to, że w "Królu Edypie" była spora porcja bardzo dobrej muzyki  dodaje.  

"Król Edyp" | TEATR TELEWIZJI | Zwiastun/TVP VOD


Reżyser spektaklu i autor audycji spotkali się przy okazji realizacji "Króla Edypa".  W "Królu Edypie" występuje chór, Mateusz Krautwurst był jednym z jego filarów - koordynował prace, był liderem grupy kolegów  wspomina Jacek Raginis-Królikiewicz.

Muzyczny eklektyzm 

Dla Jacka Raginisa-Królikiewicza muzyka może wymagać maksimum koncentracji, ale stanowić również subtelną scenografię dla pierwszoplanowej gry aktorskiej. W audycji rozmawiamy o tym, czego słucha nasz bohater i kto może namówić go do słuchania muzyki, jak twierdzi, nie z jego bajki. W tym eklektycznym zestawieniu pojawiają się tacy wykonawcy jak Bitamina, Quebonafide, ale też... Pink Floyd, Sting czy Bruce Springsteen.  


Posłuchaj

50:06
Jacek Raginis-Królikiewicz gościem Mateusza Krautwursta (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

Lista utworów zaprezentowanych w audycji:

 1. Royal Deluxe - I'm A Wanted Man
 2. Apparat ft. feat. Soap&Skin - Goodbye
 3. Anthony Hamilton & Elayna Boynton - Freedom
 4. Anna Maria Jopek - Kołysanka Rosemary / Kiedy będziesz duży
 5. Bitamina - Elephnat
 6. Dawid Podsiadło - Małomiasteczkowy
 7. Kuba Badach - Leniwy diabeł
 8. La La Land Cast - Another Day Of Sun
 9. Tommy James & The Shondells - Crystal Blue Persuasion

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Jacek Raginis-Królikiewicz
Data emisji: 13.06.2022
Godzina emisji: 23.09

 

Polecane