Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Zwyciężył… Sofokles!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Zwyciężył… Sofokles!
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz KukułaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W Zamościu zakończyło się święto teatru, czyli 21. Festiwal "Dwa Teatry". Najlepsze słuchowiska radiowe i teatry telewizji rywalizowały o palmę pierwszeństwa. Każdego roku Festiwal potwierdza, że teatr nie umiera. Przeciwnie – ma się świetnie. W tym roku zarówno nagrodę za najlepszy spektakl telewizyjny, jak i radiowy otrzymały dzieła inspirowane tragedią Sofoklesa o Królu Edypie. 

"Król Edyp" i "Edyp z Kolonos" laureatami Festiwalu "Dwa Teatry" 2022

Spektakl telewizyjny "Król Edyp" w nowej wersji Jacka Raginis-Królikiewicza i słuchowisko "Edyp z Kolonos" w reżyserii Mariusza Malca zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2022. Gala finałowa festiwalu odbyła się w poniedziałek wieczorem na Rynku Wielkim w Zamościu.

Reżyser zwycięskiego słuchowiska Mariusz Malec wyznał, że jest zafascynowany twórczością tragika starożytnej Grecji, a jak dodał dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, "starożytność i Sofokles to skarbnica nie tylko wiedzy, ale również wielkich emocji".

– Mariusz Malec pojawił się u mnie siedem lat temu. Niezwykły chłopak, niezwykły talent. Kiedy patrzyłem na jego interesującą twarz i mądre oczy, powiedziałem: "Panie Mariuszu, rozpoczynamy przygodę ze starożytnością, bo jeżeli nie my, to kto?" – wspominał Janusz Kukuła. – Już od siedmiu lat realizujemy wszystkie dzieła Sofoklesa dzięki tłumaczeniom Antoniego Libery. Wszystkie jego niezwykłe tłumaczenia miały premierę w Teatrze Polskiego Radia – przypomniał. 

Najczęściej czytane

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: "Dwa Teatry" to święto mediów publicznych

W ramach Festiwalu "Dwa Teatry" o nagrody główne konkurowało 12 spektakli Teatru Telewizji, 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz ich twórcy. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska nazwała to wydarzenie "świętem mediów publicznych". 

– Wystarczy wspomnieć o setkach słuchowisk, które są dostępne na antenach Polskiego Radia, ale także o spektaklach Teatru Telewizji Polskiej, który każdy widz może obejrzeć, nie ruszając się z domu. Obcowanie ze sztuką w Teatrze Telewizji i w Polskim Radiu to to, czego inne, komercyjne media nie dostarczą, a czego ludzie potrzebują. To pokazuje przegląd słuchowisk i spektakli, które mieliśmy przyjemność obejrzeć – mówiła.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas Gali Finałowej Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas Gali Finałowej Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Andrzej Mastalerz z największą nagrodą zawodową w swoim życiu

Pierwsze nagrody rozdano już na początku Festiwalu. Aktorka teatralna i filmowa Magdalena Zawadzka oraz aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser Andrzej Mastalerz otrzymali Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry – Zamość 2022". 

– To wielkie wyróżnienie, najpewniej największa nagroda zawodowa w moim życiu. Jeżeli spojrzy się na listę poprzedników, przyjęcie nagrody nie jest takie proste – przyznał Andrzej Mastalerz. – To na pewno zamknięcie pewnego rozdziału. Co będzie dalej? Czas pokaże – dodał.

Posłuchaj

50:17
Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Gala finałowa i podsumowanie święta teatru (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Andrzej Mastalerz o słuchowisku "Cud na Nowolipkach" | DWA TEATRY/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzili: Magdalena Drohomirecka i Paweł Turski
Goście: Agnieszka Kamińska (prezes Polskiego Radia), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Ewa Dałkowska (aktorka teatralna, radiowa i filmowa), Andrzej Mastalerz (aktor filmowy, telewizyjny i radiowy, laureat Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" 2022), Tomasz Lerski (varsavianista, historyk kultury, dziennikarz, autor słuchowisk)
Data emisji: 13.06.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/kr

Wydarzenia z Festiwalu "Dwa Teatryna swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych codziennie relacjonowały radiowa Jedynka, Dwójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom oraz Trójka.

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry przeczytasz >>> TUTAJ <<<

Zapraszamy wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

"Dwa Teatry" - Sponsorzy

Polecane