"Dwa Teatry". Marek Nędza: ten festiwal buduje wartości człowieka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dwa Teatry". Marek Nędza: ten festiwal buduje wartości człowieka
Marek Nędza i Piotr Moss na Festiwalu "Dwa Teatry" w ZamościuFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Dziś wieczorem poznamy laureatów nagród 21. Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, tymczasem w niedzielę 12 czerwca uczestnikom został zaprezentowany spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Odtwórcę roli tytułowej Marka Nędzę oraz kompozytora Piotra Mossa w plenerowym studiu Trójki gościł Paweł Turski.

Festiwal "Dwa Teatry". Spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" kandydatem do nagrody

W Zamościu trwa ostatni dzień wielkiego święta radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Podczas przeglądu radiowej i telewizyjnej twórczości można wysłuchać najlepszych słuchowisk i spektakli, a w poniedziałek wieczorem poznamy laureatów nagród Festiwalu.

Jednym ze spektakli walczących o nagrodę jest "Król Edyp". Nowej interpretacji tragedii Sofoklesa podjął się Jacek Raginis-Królikiewicz, a w głównej roli pojawił się Marek Nędza, na co dzień aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi.

Dla Marka Nędzy to druga wizyta na Festiwalu "Dwa Teatry", ale pierwsza, podczas której prezentowane jest dzieło z nim w roli głównej. – Dla mnie to przede wszystkim wielkie przeżycie, ponieważ "Król Edyp" to mój debiut w Teatrze Telewizji. "Dwa Teatry" to też okazja do odrobienia strat, do obejrzenia spektakli, dowiedzenia się, co się robi, kto to robi, w jakiej formie opowiada itd. Teatr w swojej istocie jest czymś bardzo ważnym. Nieważne, w jakiej formie opowiadamy, ważne, że opowiadamy o człowieku, o jego prawdzie, o jego pragnieniach i tęsknotach. To jest ważny festiwal, ponieważ buduje wartości człowieka – powiedział artysta.

"Król Edyp" | TEATR TELEWIZJI | Zwiastun/TVP VOD

Marek Nędza o "Królu Edypie": przedstawić go i uprawdopodobnić w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem

Zdjęcia do spektaklu Teatru Telewizji "Król Edyp" powstawały w łódzkim orientarium. Jak Marek Nędza przygotowywał się do roli, która dla większości aktorów jest spełnieniem marzeń? Nie wolno zapominać, że do twórców, którzy wcielili się w Króla Edypa, należą tacy mistrzowie jak Gustaw Holoubek, Piotr Fronczewski czy Jan Frycz.

– To wielka odpowiedzialność. Przygotowania trwały dosyć długo, bo od grudnia. "Po co ja mam to robić?", "O czym to jest?" – to elementarne pytania, które pozwoliły mi zejść z takiej koturnowości tego tekstu, który jest wierszowany i napisany bardzo trudnym językiem. Przedstawić go i uprawdopodobnić w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem. Z reżyserem Jackiem Raginisem-Królikiewiczem właśnie nad tym pracowaliśmy. Próby były dosyć intensywne – wspominał Marek Nędza.

– To wielka, wspaniała rola. Zdaje się, że ten spektakl zbierze sporo nagród – skomentował Piotr Moss, światowej sławy kompozytor, laureat nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" w 2016 roku za muzykę m.in. do słuchowiska "Śmierć w Wenecji".

Posłuchaj

7:25
Spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" na 21. Festiwalu "Dwa Teatry". Marek Nędza i Piotr Moss gośćmi Trójki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zapraszamy też wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

Co najbardziej zachwyciło uczestników festiwalu „Dwa Teatry” 2022? | SONDA/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Piotr Moss (kompozytor), Marek Nędza (aktor teatralny i filmowy, odtwórca roli tytułowej w spektaklu telewizji "Król Edyp" Jacka Raginisa-Królikiewicza)
Data emisji: 13.06.2022
Godzina emisji: 11.34

IAR/kr


"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy

Polecane