Czy od lipca turyści wrócą do wschodniej Polski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy od lipca turyści wrócą do wschodniej Polski?
Żubry w BiałowieżyFoto: bchyla/Shutterstock.com

1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie dotyczące czasowego zakazu przebywania na terenie przygranicznym z Białorusią. Oznacza to, że turyści ponownie będą mogli odwiedzać tajemnicze i ciekawe miejsca na wschodzie Podlasia oraz Lubelszczyzny. Do ponownego przyjmowania gości szykują się także miejscowi przedsiębiorcy i lokalne firmy.

Oczekiwanie na turystów

Choć część obszaru Puszczy Białowieskiej na pograniczu województw podlaskiego i lubelskiego jest otwarta dla zwiedzających, pozostali mieszkańcy regionu z utęsknieniem wyczekują turystów. Od września poprzedniego roku leśne uroki Białowieży dostępne są tylko dla miejscowej ludności. Od początku lipca ponownie będą cieszyć oczy także osób z pozostałych części kraju oraz z zagranicy.

Przed pandemią i wprowadzeniem stanu wyjątkowego okolice Puszczy Białowieskiej odwiedzało rocznie niemal 300 tys. osób. Miejscowi przedsiębiorcy z branży turystycznej liczą, że większość wróci w dobrze im znane miejsca.

Dla wczasowiczów i pracowników

– Jako Lokalna Organizacja Turystyczna Regionu Puszczy Białowieskiej przygotowaliśmy propozycje zwiedzania dla rodzin z dziećmi. Mamy przewodniki, wśród atrakcji w regionie naprawdę można znaleźć sporo ciekawych miejsc. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, to w ich mediach społecznościowych i na stronach internetowych pojawiły się pierwsze oferty wakacyjne. Są także liczne ogłoszenia dotyczące zatrudnienia, więc mamy nadzieję, że ta sytuacja otwarcia spowoduje, że biznes ruszy – mówi Marta Grzelak, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Region Puszczy Białowieskiej.

Przeczytaj także:


Na to, że biznes ruszy, liczą też w Kruszynianach w powiecie sokólskim na Podlasiu. Miejscowość słynie z meczetu oraz Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej. Od lat turyści zatrzymywali się na tatarskie przysmaki u pani Dżennety Bogdanowicz. Prowadząca Tatarską Jurtę ma nadzieję, że w Kruszynianach i innych miejscach na Szlaku Tatarskim będą pojawiać się tłumnie turyści.

Stęsknieni za pracą

– Byliśmy stęsknieni za pracą. No i co tu ukrywać, brakowało nam już pieniędzy. Musimy wszystko odbudować, przygotować się, ściągnąć pracowników. Potrzeba trochę czasu na przygotowanie terenu, żeby to wszystko ładnie wyglądało. Jesteśmy teraz w trakcie rozkładania naszej tatarskiej jurty. Pokoi jeszcze nie mamy, ale telefony już dzwonią. Działamy nie tylko jako restauracja, która przez tatarskie jedzenie przedstawia naszą mniejszość, ale promujemy kulturę. Mówimy też, co ciekawego można zobaczyć w okolicy, gdzie pojechać – opowiada Dżenneta Bogdanowicz.


Posłuchaj

3:14
Od 1 lipca przestanie obowiązywać czasowy zakaz przebywania przy naszej wschodniej granicy. Czy to zachęci turystów do powrotu na te tereny? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pojechać będzie można między innymi na plażę nad Zalewem Siemianówka czy do stadniny koni w Janowie Podlaskim. Zakaz turystycznego wjazdu uchylony będzie od lipca dla łącznie 183 przygranicznych miejscowości. Nadal będzie dotyczyć 200-metrowego pasa wzdłuż granicy polsko-białoruskiej.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 13.06.2022
Godzina emisji: 7.48

mk

Polecane