Grzegorz Górny: nasz region jest zdeterminowany, by przeciwstawić się Rosji, pytanie o determinację Zachodu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Większość zwykłych obywateli Europy Zachodniej jest przerażona tym, co się dzieje, ale okazuje się, że elity polityczne i gospodarcze są uwikłane w całą sieć interesów z Rosją – mówił Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt. Gośćmi audycji byli również: Prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk), dr Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) oraz dr Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego).

W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie trwa XII edycja Kongresu Polska Wielki Projekt. W tym roku głównym tematem jest wojna na Ukrainie. Paneliści poruszyli zagadnienia dotyczące między innymi: Trójmorza, Rosji, regionu Europy Środkowej, nowych technologii czy kwestii unijnych. Na zakończenie Kongresu wręczona zostanie Nagroda imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Prezes Fundacji Polska Wielki Projekt Grzegorz Górny podkreślił, że z rozmów na Kongresie wynika, że choć widoczna jest determinacja naszej części Europy, by przeciwstawiać się Rosji, to pojawiają się pytania o to, czy równie zdeterminowany jest Zachód.

 Mieliśmy gości, zarówno z Niemiec, jak i Francji, którzy niestety mówili, że w elitach w ich krajach takiej determinacji nie dostrzegają  wskazał.  Większość zwykłych obywateli Europy Zachodniej jest przerażona tym, co się dzieje, ale okazuje się, że elity polityczne i gospodarcze są uwikłane w całą sieć interesów z Rosją i nie mają takiej chęci przeciwdziałania, takiej determinacji, jak my. Nie odczuwają na sobie tego niebezpieczeństwa  podkreślił. Dodał jednak, że kluczowe będzie stanowisko USA.

Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odniósł się do opinii, że dzień inwazji Rosji na Ukrainę zmienił dzieje Europy i był "punktem zwrotnym".  Nie trzeba być historykiem, można było dostrzec, co się działo w Osetii i Abchazji, w 2014 roku na Ukrainie, wcześniej w Mołdawii. Jeżeli coś kogoś zaskoczyło 24 lutego 2022 r. nad ranem, to nie odrobił lekcji – wskazał. Jednocześnie zaznaczył, że doszło do pewnej zmiany.  O pewnych rzeczach przestaliśmy milczeć  podkreślił. Dodał, że "Putin już nie udaje".  Musimy teraz podejmować zdecydowane działania  oświadczył.

W opinii Grzegorza Lewickiegoeksperta Fundacji Pułaskiego, "zachód Europy zdaje sobie sprawę, że tkwił w związku opartym o miłość gospodarczą" z Rosją, "która okazała się zbrodniarzem wojennym i ten związek nie może już tak wyglądać jak wcześniej". Wskazał na "szamotanie się w Niemczech, we Francji" i "pęknięcie między tym, czego chce opinia publiczna, która jest w szoku" a klasą polityczną. Podkreślił, że kraje naszego regionu w obecnej sytuacji otrzymują "pewien krótkotrwały bonus geopolityczny i narracyjny".  My możemy mówić: "mieliśmy rację"  wskazał.

Posłuchaj

50:06
Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli: Prof. Henryk Domański, dr Daniel Szeligowski, Grzegorz Górny oraz dr Grzegorz Lewicki
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Barłomiej Graczak 
Goście: Prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk), dr Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Grzegorz Górny (prezes Fundacji Polska Wielki Projekt), dr Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego)
Data emisji: 12.06.2022
Godzina emisji: 10.05

dn/ms

Polecane