Gronkiewicz-Waltz z honorowym obywatelstwem Warszawy. Fogiel: skandaliczna decyzja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Rada Warszawy nie chciała uhonorować Jolanty Brzeskiej, czyli ofiary afery reprywatyzacyjnej, a postanowiła uhonorować Gronkiewicz-Waltz, za której prezydentury ta afera kwitła – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Adrian Zandberg (Razem) oraz doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu honorowego obywatelstwa Hannie Gronkiewicz-Waltz oraz Witalijowi Kliczce. Kandydaturę mera Kijowa zaproponował klub PiS, a byłej prezydent stolicy – klub KO. Za sprawą radnych z Koalicji Obywatelskiej głosowanie nad obiema kandydaturami odbywało się łącznie i nie poprzedziła go żadna debata.

Prof. Andrzej Zybertowicz nazwał decyzję o niedebatowaniu "niezgodną ze standardami demokratycznej przejrzystości".  Trzeba się ze smutkiem nad tym pochylić  stwierdził.  Ci, którzy są fanami Platformy, nie dojdą do takiej refleksji. Ci, którzy są przeciwnikami, swoje wiedzą. Nie sądzę, że można tu powiedzieć coś, co rzuciłoby nowe światło na mechanizmy polskiej polityki  ocenił.

Marcin Kierwiński z PO bronił decyzji większości w Radzie Warszawy.  Hanna Gronkiewicz-Waltz była świetnym prezydentem Warszawy. Rozwinęła to miasto, jak najbardziej ten tytuł jej się po prostu należy. Jest szczególnie zasłużona dla miasta  powiedział. Dodał też, że to z inicjatywy tej polityk "powstała mała ustawa reprywatyzacyjna".– Swoją drogą, dziwne, dlaczego PiS nie głosował za tą ustawą, bo zatrzymywała wiele patologii  stwierdził.

 Mogę wyrazić tylko żal, że Rada Warszawy podejmuje po raz kolejny tego typu skandaliczne decyzje  ocenił Radosław Fogiel (PiS). Jak stwierdził, Rada Warszawy wzbraniała się przed uhonorowaniem Jolanty Brzeskiej, "jednej z ofiar, jednego z symboli afery reprywatyzacyjnej", a nadanie jej tego tytułu wymagało "ogromnej awantury".  Honorują prezydent Gronkiewicz-Waltz, która, chcąc nie chcąc, zapisała się w pamięci warszawiaków i Polaków jako ta, za której rządów ta afera wybuchła  podkreślił.

Posłuchaj

51:45
Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Adrian Zandberg (Lewica, Razem) oraz Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Adrian Zandberg (Razem), Andrzej Zybertowicz (szef Gabinetu Prezydenta)
Data emisji: 11.06.2022
Godzina emisji: 9.08

dn/ms

Polecane