W poszukiwaniu wody, czyli z siatką na mgłę
2022-06-10, 13:06 | aktualizacja 2022-06-10, 19:06
Na Ziemi jest coraz więcej miejsc, gdzie dostęp do wody jest poważnie ograniczony. Wg raportu ONZ postępująca susza pozbawia już ok. 2 mld ludzi dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Są jednak sposoby, aby ją zdobyć, jeśli nie z deszczu, to przynajmniej z... mgły.
- Pomysł wykorzystywania mgły jako źródła wody jest ewolucyjnie bardzo stary: korzystają z niego np. pustynne chrząszcze z Namibii
- Projekt "Łapacza mgły" młodych naukowców z FreeLab Września bazuje na dużych siatkach, na których osadzają się drobne kropelki wody znajdujące się w mgle
Pierwsza była natura
Pozyskiwanie wody z mgły nie jest nowatorskim odkryciem: pustynne chrząszcze z Namibii właśnie w ten sposób zdobywają wodę. – To jest tak stare, jak ewolucja. Na liściach roślin czy igiełkach drzew iglastych osadza się woda, jeżeli mamy ją w atmosferze w postaci małych kropelek mgły – tłumaczy prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki PAN.
– Mgła jest to zawiesina bardzo drobnych kropelek wody, a przy niższej temperaturze powietrza także kryształków lodu, która występuje nad powierzchnią terenu i ogranicza widzialność poniżej jednego kilometra – definiuje to zjawisko Dorota Pasocha z IMGW. – Te maleńkie kropelki wody mają średnicę ok. 5-20 mikrometrów (1 mikrometr = 1/1000 milimetra). Liczba kropli w 1 cm3 mgły waha się w zakresie 100-600 – wylicza.
Przeczytaj także
- Woda z kranu. Jakiej jest jakości? Czy nadaje się do picia?
- Woda w Afryce – przekleństwo i zbawienie
- Dofinansowania na walkę z suszą. Jak zaoszczędzić wodę?
Najlepiej w górach
– Myśleliśmy, co mogłoby zatrzymać tę wodę, która ucieka z powierzchni naszej ziemi. "Łapacz mgły" jest to konstrukcja z siatką, dzięki której możemy pozyskiwać wodę z powietrza. Jeżeli jest mgła, to znajdujące się w niej cząsteczki mgły zatrzymują się na naszej siatce i spływają do zbiornika, który jest poniżej – tłumaczy Nikodem Niezierny z FreeLab Września.
– To urządzenie na większości terenów jest bardzo mało wydajne: najlepiej działa w górach. A najlepiej to zalesić te góry, żeby ta mgła dołączyła się do opadów, które w górach występują – wskazuje prof. Malinowski.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 10.06.2022
Godzina emisji: 13.36
pr