Profesor Zbigniew Lew-Starowicz: spotkałem wielu zakochanych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Profesor Zbigniew Lew-Starowicz: spotkałem wielu zakochanych
Profesor Zbigniew Lew-Starowicz był gościem Katarzyny Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość". Foto: Trójka/PR

Jak przezwyciężyć kryzys w związku? Czy Polacy są w związkach szczęśliwi? Jakie są rodzaje miłości i jaka jest różnica między miłością a przyjaźnią? Gościem audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" był psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii profesor Zbigniew Lew-Starowicz.

Profesor Zbigniew Lew-Starowicz opowiedział nie tylko o swojej pracy i doświadczeniu zawodowym, ale też o życiu prywatnym i licznych pasjach.

– Bywałem w świecie służbowo i prywatnie, najwięcej we Włoszech. Miałem tam trzy typy wyjazdów: na narty w Dolomity, na Sycylię na wczasy letnie oraz wyjazdy służbowe, podczas których prowadziłem badania – powiedział gość Trójki. – Włochy są mi bardzo bliskie, łącznie z językiem. Poza tym ja się we Włoszech czuję wyśmienicie. Jeśli miałbym wybrać sobie inny kraj do zamieszkania, to wyjechałbym właśnie tam. W tym kraju czuję się jak w domu. Winnice Toskanii, tamtejsze wina oraz oliwki. Już się rozmarzyłem – dodał z uśmiechem.

Włoski – język miłości

– Język włoski sam w sobie jest piękny. Nieraz podoba mi się jakiś utwór. Często szukam go później w internecie. Blues w języku angielskim jest jednak inny niż ten po włosku. W drugą stronę, włoskie przeboje miłosne, śpiewane po angielsku, również są prawdziwym dysonansem. Włoski został stworzony do mówienia i śpiewania o miłości. Jest pełen brzmień, które kojarzą nam się z ciepłem i miłością – powiedział profesor Lew-Starowicz.

Posłuchaj

52:21
Profesor Zbigniew Lew-Starowicz. gościem Trójki cz.1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Miłość po włosku

– Miłość po włosku jest bardzo ekspresyjna. Prawdę mówiąc, my jako Polacy jesteśmy nacją smutasów. Oni z kolei mają humor, ekspresję oraz radość. Nawet jeśli robi się zakupy, szybko można nawiązać z kimś kontakt. Poza tym tam zawsze jest wesoło – zaznaczył.

Czytaj także:


Wielka miłość

– Spotkałem na swojej drodze wiele osób zakochanych i pogrążonych w prawdziwej miłości. Jeśli zanurzymy się w świecie mediów, widzimy same nieszczęścia: wojny, kataklizmy i wypadki. Często naśladujemy też życie VIP-ów. Można więc zadać sobie pytanie, czy ludzie są jeszcze w ogóle szczęśliwi? Wzrasta przecież liczba rozwodów, rodzi się mniej dzieci... Z badań, które przeprowadziłem na populacji polskiej, wynika, że dwie trzecie osób żyjących w związkach jest zadowolonych – powiedział.

– Pojęcie szczęścia w życiu we dwoje ma różne poziomy. Może być on nawet minimalny. Jeśli komuś daje on jednak szczęście, nikomu nic do tego. Jeśli dana osoba ma mało wymagań i oczekiwań, szybko staje się zadowolona. Po drugiej stronie są ludzie, którzy oczekiwaniami osiągają górny pułap. Wtedy jest trudniej. Generalnie jest wielu ludzi, którzy są usatysfakcjonowani ze swoich związków. Niemały jest także procent Polaków, którzy są naprawdę szczęśliwi, zakochani, roześmiani i za sobą tęsknią – wyjaśnił w Trójce. 

Posłuchaj

49:07
Profesor Zbigniew Lew-Starowicz. gościem Trójki cz.2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski
Gość: profesor Zbigniew Lew-Starowicz (psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii)
Data emisji: 12.06.2022
Godziny emisji: 12.06, 13.08

Polecane