Długi weekend czerwcowy. W Polsce czy za granicą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Długi weekend czerwcowy. W Polsce czy za granicą?
Grecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. Na zdjęciu wyspa Zakintos (Zakynthos) Foto: Shutterstock.com

Przed nami długi czerwcowy weekend. Sprawdzamy, czy jest szansa na wyjazd last minute – w kraju, a także poza granice.

Eksperci od turystyki oceniają, że nadchodzący sezon letni będzie rekordowy pod względem wyjazdów Polaków. Wkrótce przekonamy się, czy długi weekend będzie przedsmakiem wzmożonego ruchu turystycznego w lipcu i sierpniu. 

Drogie bilety lotnicze

– Szansa na zdobycie jakichkolwiek tanich biletów na zbliżający się długi weekend jest niestety znikoma. Wynika to z szeregu przyczyn: przede wszystkim zniesienia restrykcji oraz większego popytu na podróże połączonego z tym, że koszty latania bardzo rosną. Rekordowo droga jest ropa naftowa, paliwo lotnicze, więc ceny muszą iść w górę. Jeśli w okolicach Bożego Ciała marzy nam się południe Europy, Włochy czy Hiszpania, to musimy na bilety lotnicze przeznaczyć kwoty rzędu 800-1000 zł – mówi Mariusz Piotrowski z portalu fly4free.pl.

Rekordowy sezon?

Jak podkreśla Adam Gąsior z portalu waszaturystyka.pl, "wszystkie biura obserwują wzrosty w porównaniu nie tylko z zeszłym rokiem, ale i najlepszym rokiem w turystyce, czyli 2019". – To banalne, ale po tych dwóch latach ludzie są spragnieni podróżowania. To pierwszy sezon bez żadnych obostrzeń. Praktycznie do wszystkich popularnych miejsc turystycznych możemy wyjechać bez testów itd. Po drugie na rynku jest dość dużo pieniędzy, bo ludzie nie podróżowali w poprzednich latach, więc mają te pieniądze, mimo tego, że podróże podrożały w porównaniu z zeszłym sezonem – dodaje.

Pierwsza piątka

Dokąd najchętniej podróżujemy? – Piątka najpopularniejszych kierunków zagranicznych w zasadzie jest stała: Turcja, Grecja, o trzecie i czwarte miejsce "walczą" ze sobą Bułgaria i Egipt, na piątym jest Hiszpania – głównie kontynentalna i północne wybrzeże, czyli Costa Brava – wylicza Adam Gąsior.

W Polsce upalnie

Tych, którzy zdecydują się na pozostanie w Polsce, pogoda powinna rozpieszczać. – W długi czerwcowy weekend nad Polską będzie przeważać i dominować gorące powietrze. Szczególnie na południowym zachodzie i na zachodzie kraju spodziewamy się wartości przekraczających nawet 30 st. Celsjusza. Najcieplej będzie w niedzielę, kiedy na zachodzie kraju temperatura może wzrosnąć nawet do 33 st. Celsjusza – zapowiada Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czytaj także:


– Wszyscy spodziewamy się, że podczas weekendu czerwcowego zapełnią się najpopularniejsze miejscowości w Polsce. Jeśli nie będzie historii wirusowych czy wojennych, to powinien być bardzo udany czas dla turystyki wyjazdowej – podsumowuje Adam Gąsior.


Posłuchaj

2:51
Do długiego weekendu czerwcowego zostało już tylko kilka dni. To ostatnie chwile, by zaplanować wyjazd (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 10.06.2022
Godzina emisji: 8.15

mk

Polecane