Przychodzi biegacz na siłownię. Rola wzmacniania mięśni w unikaniu kontuzji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przychodzi biegacz na siłownię. Rola wzmacniania mięśni w unikaniu kontuzji
Zwykle o treningu na siłowni dla biegaczy mówi się w nawiązaniu do profilaktyki urazom i kontuzjomFoto: shutterstock.com

"Skoro biegam, po co mam dodatkowo chodzić na siłownię?" – to pytanie zadaje sobie wielu amatorów biegania. W najnowszym wydaniu Trójkowej audycji "Biegam, bo lubię" dr Marcin Błoński, ortopeda, lekarz naszej kadry koszykarzy oraz biegacz, opowiedział o roli siłowni w unikaniu kontuzji.

Trening na siłowni zmniejsza ryzyko kontuzji biegacza

Wydaje się, że ludzie dzielą się na dwa obozy – zwolenników biegania oraz zwolenników treningów na siłowni. Rzadko zdarza się, żeby ktoś uwzględniał w harmonogramie swojej fizycznej aktywności jedno i drugie. 

Zwykle o treningu na siłowni dla biegaczy mówi się w nawiązaniu do profilaktyki urazom i kontuzjom. To prawda, regularny trening wzmacniający mięśnie zmniejsza ryzyko kontuzji. Wie o tym ortopeda dr Marcin Błoński. – Odpowiednio dobrane ćwiczenia – ich rodzaj, kolejność, intensywność, stopień obciążenia, liczba powtórzeń i długość przerw, pozwalają, w zależności od potrzeby, zwiększyć masę mięśniową i wytrzymałość mięśni – wyjaśnia ekspert.

Najczęściej czytane

Przygotowanie mięśni do biegania to podstawa

Jak zwraca uwagę gość Trójki, często jego pacjentami są biegacze, którzy zaczęli swoją przygodę z tym sportem bez odpowiedniego przygotowania mięśni. 

– Wiosną często zgłaszają się do mnie pacjenci z różnymi kontuzjami, spowodowanymi właśnie rozpoczęciem aktywności biegowej bez odpowiedniego przygotowania mięśni. Czasem wręcz są osoby, które poprzez bieganie chciały poprawić sprawność swojej osłabionej kończyny, a tylko pogorszyły jej stan – mówi dr Marcin Błoński.

Warto oddać się w ręce fachowca

Medyk podkreśla, że nie ma jednego uniwersalnego ćwiczenia, które biegacz powinien wykonywać podczas wizyty w siłowni. Dlatego na początku warto oddać się w ręce fachowca.

 – Ćwiczenia powinny być odpowiednio dobrane i uzależnione od tego, czego nasz narząd ruchu potrzebuje, aby dobrze biegać. Idealnie byłoby, szczególnie na początku, spotkać się z trenerem motorycznym, który nas zbada i na tej podstawie oraz na podstawie naszych planów treningowych, ustali odpowiedni protokół ćwiczeń.

Biegacz na siłowni - core/Bieganie z treningbiegacza.pl

W audycji ponadto:

  • Fachowiec od biegania z mapą w ręku i kompasem na kciuku – Igor Błachut, o zawodach sprinterskich.

Posłuchaj

3:20
Dlaczego biegacz powinien regularnie odwiedzać siłownię? Ekspert odpowiada! (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 09.06.2022
Godzina emisji: 14.21

kr

Polecane