Za co kochamy kino lat ’80 i ’90?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Za co kochamy kino lat ’80 i ’90?
Nostalgia, tęsknota czy po prostu fascynacja zwieńczeniem minionego stulecia? Za co kochamy kino lat ’90?Foto: Shutterstock

Moda na lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte na dobre rozgościła się na polskich ulicach i podbiła serca rzezy młodych ludzi. Fascynacja minionym okresem to jednak nie tylko stylizowane ubrnia, ale też zachwyt liczącą ponad trzy dekady muzyką i filmem. Za co kochamy kino lat ’80 i ’90?

– Moda na te lata w popkulturze zaczęła się przy pierwszym sezonie serialu "Stranger Things". Można powiedzieć, że ten tytuł wyciągnął wszystkie schematy popkultury i przełożył je na język dzisiejszego widza. Trend wziął się z tego, że my, pokolenie trzydziestolatków, pamiętamy wypożyczalnie video i to jakim objawieniem były dla nas hollywoodzkie filmy. Korporacje zauważyły, że nasze pokolenie na tyle się już wzbogaciło i pałą taką nostalgią do czasów dzieciństwa, że chętnie wyda pieniądz na koszulki i inne rzeczy, ce do minionych lat  zauważył w Trójce Łukasz Adamski, krytyk filmowy.

Powiew rzeczywistości unplugged

– Popkultura pięknie to wykorzystała i cudownie weszła w ten schemat. Twórcy z tamtego okresu chcą odcinać kupony od dawnych dzieł. Często robią to fantastycznie. Przykładem jest Sylvester Stallone, czy chociażby bijący rekordy popularności "Top Gun". Moim zdaniem to jeden z najlepszych sequelów w historii amerykańskiego kina – zaznaczył gość "Trójki przed południem". 

Posłuchaj

4:34
Za co kochamy kino lat ’80 i ’90? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Top Gun. Maverick"

"Top Gun. Maverick" to kontynuacja przebojowej produkcji Tony'ego Scotta z 1986 roku. Produkcja podbija ekrany całego świata. – Nie oszukujmy się, to jest kino rozrywkowe, ale rozrywki dostarcza na najwyższym poziomie. Jest to znakomicie zrobiony film od strony technicznej, świetnie buduje napięcie. Jest to film, który sprawia, że nostalgicznie wracamy do bohaterów z pierwszego filmu, którzy powracają po latach: poza Tomem Cruse'em jest także Val Kilmer. Mamy też nowych bohaterów, którzy są powiązani z tymi z pierwszej części – mówił podczas jednej z rozmów w Trójce Łukasz Kowalski.

Top Gun. Maverick – nowy zwiastun/YouTube TYLKOHITY

 

"Powrót do tamtych dni"

Łukasz Adamski przypomniał także film pt. "Powrót do tamtych dni", czyli sentymentalną podróżą do ostatniej dekady XX wieku. Obraz zrealizował Konrad Aksinowicz jako swój debiut reżyserski.

Pośród klocków Lego, kaset wideo, dobrodziejstw z Pewexu i dresów z ortalionu, które są symbolami historycznej dekady, wybrzmiewa problem alkoholowy ojca. Kiedy jego syn czeka na niespełnionego dziennikarza radiowego, który wyjechał do USA, okazuje się, że w drzwiach staje alkoholik. Zaniedbania i traumy stara się wynagradzać dziecku prezentami. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.

Siłą filmu jest nie tylko scenariusz, ale i wyraziste kreacje aktorskie. Na ekranie pojawiają się tacy aktorzy jak Maciej Stuhr i Weronika Książkiewicz (państwo Malinowscy, rodzice Tomka), Teodor Koziar (Tomek), a także Oliwia Gołębiowska, Zuzanna Tomczyk, Szymon Ożga czy Marek Marchewa.

POWRÓT DO TAMTYCH DNI - oficjalny zwiastun/KinoSwiatPL

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Łukasz Adamski, krytyk filmowy)
Data emisji: 9.06.2022
Godzina emisji: 11.22

Polecane