Festiwal "Europejski Poeta Wolności". Gdańskie spotkanie z poezją kontynentu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal "Europejski Poeta Wolności". Gdańskie spotkanie z poezją kontynentu
Otwarcie Festiwalu "Europejski Poeta Wolności" odbędzie się 9 czerwca o godzinie 16.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40Foto: mat. promocyjne

10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 7 gdańskich lokalizacji, 2 stoczniowe wieczory z poezją i muzyką, 2 serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy, warsztat czytania poezji i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – w czwartek o godz. 16.00 zostanie otwarty Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Impreza będzie trwać trzy dni. W jej trakcie dwie poetki zostaną uhonorowane Nagrodą Literacką Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności".

  • Odbywający się w dniach 9-11 czerwca w Gdańsku Festiwal "Europejski Poeta Wolności" prezentuje współczesną poezję kontynentu.
  • W ramach Festiwalu odbędzie się 10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, wieczory z poezją i muzyką, dwie serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy i warsztat czytania poezji.
  • W tym roku laureatkami nagrody Europejskiego Poety Wolności zostaną poetka z Albanii Luljeta Lleshank za tom poezji "Woda i węgiel" oraz Marianna Kijanowska z Ukrainy i jej tom "Babi Jar. Na głosy".

Współczesna poezja kontynentu na Festiwalu "Europejski Poeta Wolności" 

Festiwal "Europejski Poeta Wolności" który odbywa się w dniach 9-11 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz w Instytucie Kultury Miejskiej, prezentuje współczesną poezję kontynentu i umożliwia polskiej publiczności spotkanie z jej twórcami. – Przed nami wszystkimi trzydniowy festiwal, który, mam nadzieję, będzie wpływał na połączenie środowisk literackich polskich z międzynarodowymi i sprzyjać rozmowom – powiedziała w audycji "Trójka przed południem" Barbara Klicka z Rady Programowej Festiwalu "Europejski Poeta Wolności".

Trzy dni Festiwalu wypełni 10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, wieczory z poezją i muzyką, a także dwie serie interwencji artystycznych. – Festiwal "Europejski Poeta Wolności" to święto nie tylko autorów, ale i tłumaczy. W tych dniach dużo rozmawiamy o tłumaczeniach poetyckich, chcieliśmy więc przyjrzeć się różnym formom przekładu. Również bardzo ważne w tym roku są interwencje artystyczne. Zaprosiliśmy artystów, którzy przetłumaczyli poezję na języki innych sztuk. Udało się nam zaprosić troje wspaniałych artystów, performerów i muzyków – Honoratę Martin, Karola Tymińskiego oraz Wojciecha Blecharza – opowiadała rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Najczęściej czytane

Luljeta Lleshank i Marianna Kijanowska z nagrodą Europejskiego Poety Wolności

Festiwalowi każdego roku towarzyszy wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności. – To nagroda dla najlepszego tomu poetyckiego i dla jego tłumacza. W tym roku mamy dwie laureatki z dwóch różnych krajów. Pierwsza z nich to poetka z Albanii Luljeta Lleshank, której tom poezji "Woda i węgiel" na język polski przełożyła Dorota Horodyńska. Drugą tegoroczną laureatką jest Marianna Kijanowska i jej tom "Babi Jar. Na głosy" w przekładzie Adama Pomorskiego. To poetka z Ukrainy, która konfrontuje nas z cierpieniem i bólem. To poezja emocji, skupiona na konfrontacji historycznej i na tym, żeby nie odwracać oczu. Myślę, że te dwie poetki dobrze pokazują wachlarz możliwości poezji – oceniła Barbara Klicka.

Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Gdańsku

Otwarcie Festiwalu "Europejski Poeta Wolności" odbędzie się w czwartek o godzinie 16.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. W piątek od godziny 13.00 impreza będzie odbywać się w NOMUS Nowe Muzeum Sztuki (ul. Stefana Jaracza 14), a wieczorem na godz. 20.00 zaplanowano galę wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Gala odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności" obradowało w Gdańsku w dniu 25 kwietnia 2022 w składzie: Anna Czekanowicz, Krzysztof Czyżewski (przewodniczący Jury), Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz Andrzej Jagodziński (niegłosujący sekretarz jury). W edycji 2020-2022 jurorzy i jurorki wybierali spośród pięciu nominowanych tomów.

Sobota, ostatni dzień Festiwalu, o godzinie 11.00 rozpocznie się spotkaniem z laureatami nagrody w Olivia Garden (al. Grunwaldzka 472c). W dalszej części dnia festiwal będzie się odbywać na terenie WL4 – Mleczny Piotr, gdzie od 14. potrwają spotkania, panele i czytanie poezji. Festiwal zakończy się w sobotę.


Posłuchaj

4:10
"Europejski Poeta Wolności". Święto europejskiej poezji w sercu Gdańska, cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

3:33
"Europejski Poeta Wolności". Święto europejskiej poezji w sercu Gdańska, cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jury Nagrody Europejski Poeta Wolności o laureatkach 7. edycji konkursu/Europejski Poeta Wolności

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Barbara Klicka (Rada Programowa Festiwalu "Europejski Poeta Wolności")
Data emisji: 09.06.2022
Godziny emisji: 9.34, 9.41

IAR/kr

Polecane