Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu
Festiwal "Dwa Teatry" Zamość 2022 Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Za nami wielkie, czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Relacji z wydarzenia można było słuchać w Programie 3 Polskiego Radia. 

  • W dniach 10-13 czerwca w Zamościu odbywał się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
  • W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych.
  • Relacji z Festiwalu można było słuchać m.in. w Trójkowych audycjach "Trójka pod księżycem", "Trzy gramy Redbada" i "Scena teatralna Trójki".
  • Oprócz prezentacji konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi z okazji Roku Romantyzmu. 

Festiwal "Dwa Teatry" 2022 – święto Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia w Zamościu 

Od pierwszej edycji w 2001 roku Festiwal "Dwa Teatry" traktowany jest jako przegląd i podsumowanie dokonań dwóch wielkich scen – Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia – promujące twórców, autorów, reżyserów i aktorów. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody będzie rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. 

Wydarzenia z Festiwalu "Dwa Teatryna swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych codziennie relacjonowały: radiowa Jedynka, Dwójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom oraz Trójka.

"Chcieliśmy zaakcentować nasze stanowisko". Poezja opisująca wojnę | DWA TEATRY / Polskie Radio

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry przeczytasz >>> TUTAJ <<<

Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Trójce 

O festiwalowych słuchowiskach w audycji "Trójka pod Księżycem" (10.06, godz. 00.00-02.00) opowiedziała Barbara Marcinik. W piątkowe przedpołudnie Piotr Firan poprowadził audycję "Zapraszamy na weekend" prosto z zamojskiego rynku. Miasto zwane "perłą renesansu" odwiedził także Redbad Klynstra-Komarnicki, który poprowadził stamtąd specjalne wydanie programu "Trzy gramy Redbada" (11.06, godz. 12.00-13.00). Relacji z Festiwalu "Dwa Teatry" nie może zabraknie również w audycji Barbary Marcinik "Scena teatralna Trójki" (12.06, godz. 22.00-23.00).

Festiwal "Dwa Teatry - Zamość 2022" | DZIEŃ PIERWSZY / Polskie Radio

Czytaj także:

W poniedziałek 13 czerwca poznamy laureatów tegorocznej edycji – tego dnia Trójkowych relacji możemy spodziewać się w godz. 15.00-19.00 oraz w audycji "Klub Trójki", którą poprowadzi Magdalena Drohomirecka. Zwieńczeniem teatralnego święta w Trójce będzie podsumowanie Festiwalu "Dwa Teatry" w audycji "Trójka przed południem" (14.06, g. 9.00-12.00).

"Dwa Teatry" | 10-13.06.2022 | XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej/Polskie Radio


Koncerty, spotkania, warsztaty i nie tylko 

Oprócz prezentacji konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi z okazji Roku Romantyzmu. Odbyło się, między innymi, słuchowisko na żywo "Pan Tadeusz  Ostatni zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Publiczność w Zamościu mogła także wysłuchać koncertów Izabeli Połońskiej i Adama Struga. Z publicznością spotkali się między innymi Magdalena Zawadzka, Andrzej Mastalerz, Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik, Ewa Dałkowska i Włodzimierz Press.

Jaką anegdotą podzielił się z nami Jerzy Zelnik?/YouTube Polskie Radio

Podczas festiwalu odbyła się także prezentacja utworów z cyklu "Współczesna dramaturgia Ukrainy": "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arjego i "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany. Zaplanowano także wspólne słuchanie słuchowisk dla dzieci i młodzieży, a także warsztaty reporterskie prowadzone przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom dla najmłodszych adeptów sztuki dziennikarskiej i nagrywanie słuchowiska na żywo podczas spotkania z udziałem dzieci.

Zamojski rynek podczas przygotowań do festiwalu "Dwa Teatry" 2022. Zamojski rynek podczas przygotowań do festiwalu "Dwa Teatry" 2022. / Cezary Piwowarski/PR

Najczęściej czytane


Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegało się będzie 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniały dwa zespoły jurorów. W konkursie mogły brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywały się m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13).

Laureatów poznaliśmy podczas gali, która odbyła się 13 czerwca na Rynku Wielkim w Zamościu. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu / Cezary Piwowarski/PR

Zapraszamy też wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy

Polecane