Jak wyglądają dziś nowoczesne miasta❓Jak zmieniły się realia i oczekiwania konsumentów❓
— TOGETAIR (@togetair) June 1, 2022
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu, którego udzieliła Joanna Makowiecka - Gatza, Prezes Zarządu Karmar S.A. w nawiązaniu do Szczytu Klimatycznego #TOGETAIR2022 ♻️https://t.co/3UILwI8pui
Wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej
2022-06-09, 11:06 | aktualizacja 2022-06-09, 20:06
Transformacja energetyczna oraz wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej to jedne z kluczowych wyzwań, przed którymi stanęła Europa i jej społeczeństwa, w tym również Polska. Ambitne cele w zakresie ekologii, reforma modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli powinny przyspieszyć transformację gospodarczą, zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne.
Niezależność energetyczna była głównym tematem tegorocznego Szczytu Klimatycznego Togetair. Podczas trzydniowego wydarzenia eksperci, naukowcy, samorządowcy oraz politycy dyskutowali m.in. o transformacji energetycznej, ekogospodarce XXI w. i partnerstwie dla klimatu.
– Chcieliśmy zrobić coś więcej niż tylko dyskusję. Zależało nam, aby dać przestrzeń wszystkim sektorom. Nie tylko mówić, ale też szukać realnych rozwiązań i działań. Budować synergię. Transformacja energetyczna, bez jakości powietrza, jest tak dużym i skomplikowanym zagadnieniem, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie podołać mu ani jednostkowo, ani instytucjonalnie – powiedziała w Trójce Agata Śmieja, prezes fundacji Czyste Powietrze oraz organizatorka Szczytu Klimatycznego Togetair.
– Agata jet bardzo ambitną osobą. Przyszła do nas z projektem. Zrealizowaliśmy go w trzy miesiące. To był szalony plan i czas. Była tak przekonana o słuszności idei i o tym, że potrzebne są wszystkie ręce na pokład, że to nie mogło się nie udać. Najważniejszym punktem była dyskusja i synergia między rządzącymi, samorządami biznesem publicznym i prywatnym oraz to, by móc jak najszerzej wychodzić w kierunku Europy – wyjaśniał Artur Beck, współorganizator Szczytu Klimatycznego Togetair, wiceprezydent Pracodawców Rzeczpospolitej.
Czytaj także:
Togetair
Główne tematy tegorocznej konferencji odbyły się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczyły w głównej mierze transformacji energetycznej polskiej i unijnej gospodarki, z uwzględnieniem miksu energetycznego do roku 2050.
Analitycy rynku energetycznego, naukowcy, samorządowcy i przedstawiciele instytucji niezależnych, oceniali przygotowania Unii Europejskiej do uniezależnienia się od ropy naftowej i gazu z Rosji.
Na konferencji omawiane były także problemy z uporządkowaniem odpadów przemysłowych i komunalnych oraz strategia państwa dotycząca ograniczenia pyłów i dwutlenku węgla w atmosferze.
Tegoroczny szczyt energetyczny odbył się w formule hybrydowej i jego poszczególne etapy będzie można oglądać na stronach internetowych.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Gość: Agata Śmieja (prezes fundacji Czyste Powietrze oraz organizatorka Szczytu Klimatycznego Togetair), Artur Beck (współorganizator Szczytu Klimatycznego Togetair, wiceprezydent Pracodawców Rzeczpospolitej)
Data emisji: 9.06.2022
Godzina emisji: 0.05