Wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej
Niezależność energetyczna była głównym tematem tegorocznego Szczytu Klimatycznego TogetairFoto: Shutterstock.com

Transformacja energetyczna oraz wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej to jedne z kluczowych wyzwań, przed którymi stanęła Europa i jej społeczeństwa, w tym również Polska. Ambitne cele w zakresie ekologii, reforma modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli powinny przyspieszyć transformację gospodarczą, zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne.  

Niezależność energetyczna była głównym tematem tegorocznego Szczytu Klimatycznego Togetair. Podczas trzydniowego wydarzenia eksperci, naukowcy, samorządowcy oraz politycy dyskutowali m.in. o transformacji energetycznej, ekogospodarce XXI w. i partnerstwie dla klimatu.

– Chcieliśmy zrobić coś więcej niż tylko dyskusję. Zależało nam, aby dać przestrzeń wszystkim sektorom. Nie tylko mówić, ale też szukać realnych rozwiązań i działań. Budować synergię. Transformacja energetyczna, bez jakości powietrza, jest tak dużym i skomplikowanym zagadnieniem, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie podołać mu ani jednostkowo, ani instytucjonalnie – powiedziała w Trójce Agata Śmieja, prezes fundacji Czyste Powietrze oraz organizatorka Szczytu Klimatycznego Togetair.

– Agata jet bardzo ambitną osobą. Przyszła do nas z projektem. Zrealizowaliśmy go w trzy miesiące. To był szalony plan i czas. Była tak przekonana o słuszności idei i o tym, że potrzebne są wszystkie ręce na pokład, że to nie mogło się nie udać. Najważniejszym punktem była dyskusja i synergia między rządzącymi, samorządami biznesem publicznym i prywatnym oraz to, by móc jak najszerzej wychodzić w kierunku Europy – wyjaśniał Artur Beck, współorganizator Szczytu Klimatycznego Togetair, wiceprezydent Pracodawców Rzeczpospolitej.

Czytaj także:

Togetair

Główne tematy tegorocznej konferencji odbyły się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczyły w głównej mierze transformacji energetycznej polskiej i unijnej gospodarki, z uwzględnieniem miksu energetycznego do roku 2050.

Analitycy rynku energetycznego, naukowcy, samorządowcy i przedstawiciele instytucji niezależnych, oceniali przygotowania Unii Europejskiej do uniezależnienia się od ropy naftowej i gazu z Rosji. 

Na konferencji omawiane były także problemy z uporządkowaniem odpadów przemysłowych i komunalnych oraz strategia państwa dotycząca ograniczenia pyłów i dwutlenku węgla w atmosferze.

Tegoroczny szczyt energetyczny odbył się w formule hybrydowej i jego poszczególne etapy będzie można oglądać na stronach internetowych.


Posłuchaj

1:53:32
Wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Gość: Agata Śmieja (prezes fundacji Czyste Powietrze oraz organizatorka Szczytu Klimatycznego Togetair), Artur Beck (współorganizator Szczytu Klimatycznego Togetair, wiceprezydent Pracodawców Rzeczpospolitej)
Data emisji: 9.06.2022
Godzina emisji: 0.05

Polecane