Światowy Dzień Oceanów. Dlaczego warto dbać o wielkie wody?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowy Dzień Oceanów. Dlaczego warto dbać o wielkie wody?
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień OceanówFoto: Shutterstock.com/Pixuberant

Choć zajmują ponad 70 proc. powierzchni Ziemi, to tylko 10 proc. została przebadana. Oceany: do niedawna uczyliśmy się, że są trzy, ale obecnie – według Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej – jest ich pięć: Spokojny (Pacyfik), Atlantycki, Indyjski, Południowy i Arktyczny.

– Nauka wyprzedza nasze przeświadczenia, które wynieśliśmy ze szkoły. Wiedza o oceanach jest ogromnie ważna. Jak szacują naukowcy, lepiej znamy powierzchnię Księżyca niż dna oceanów. Jest jeszcze bardzo wiele rzeczy, których możemy i powinniśmy się o nich dowiedzieć, żeby móc bardziej skutecznie chronić to, co dzieje się pod powierzchnią wody – mówi Joanna Ornuch z organizacji Marine Stewardship Council.

Mamy wpływ

Jak podkreśla gość Trójki, do tej pory zbadanych zostało tylko kilkanaście procent dna morskiego i oceanicznego. – To bardzo niewiele, szacuje się również, że nie znamy bardzo wielu gatunków zamieszkujących morza i oceany. Natomiast już w tej chwili, wraz z postępem cywilizacyjnym, jesteśmy w stanie bardzo mocno wpływać na to, co dzieje się w morzach i oceanach – przekonuje Joanna Ornuch. – Pamiętajmy o tym, że chociaż na co dzień nie widzimy ogromnych ławic ryb, które zamieszkują głębiny, to jednak nie są to niewyczerpane zasoby. Jeśli będziemy działać odpowiedzialnie, to po prostu ryb może zabraknąć – dodaje.

Zbyt duży połów ryb

Ostatnie badania z 2020 roku mówią, że przetrzebiona jest ponad 1/3 światowych zasobów ryb. – Łowi się zbyt wiele osobników, przez co populacje ryb nie mogą się odradzać i w konsekwencji się kurczą – tłumaczy rozmówczyni Witolda Lazara i przypomina, że dlatego właśnie wprowadzono limity połowowe.

Zanieczyszczenie plastikiem

Jak zaznacza przedstawicielka Marine Stewardship Council, innym kluczowym problemem jest zanieczyszczenie oceanicznych wód plastikiem. – Każdy z nas może na to wpływać ograniczając zużycie niepotrzebnego plastiku, segregując śmieci. Ogromny wpływ mają również rybacy, a pamiętajmy o tym, że narzędzia połowowe są obecnie tworzone z tworzyw sztucznych. Często mogą gubić się podczas połowów, zostawać w morzach czy oceanach, powodując nie tylko zanieczyszczenie plastikiem, ale także wplątując się w zagubione sieci i prowadząc do ogromnych szkód dla całych ekosystemów. Także bardzo ważne jest to, aby połowy były prowadzone w sposób odpowiedzialny – mówi Joanna Ornuch.

Zminimalizować przyłów

– Pamiętajmy o tym, że ryby nie funkcjonują w pustce, że w narzędzia połowowe mogą się zaplątać także inne zwierzęta, które nie są celem połowu. Mówimy wtedy o takim zjawisku jak przyłów. Natomiast innowacje i technologie pozwalają minimalizować ten przyłów - są specjalne urządzenia, które pozwalają odstraszać zwierzęta nie będące celem połowu sieci rybackich. I w ten sposób możemy minimalizować wspomniany przyłów – podsumowuje rozmówczyni Witolda Lazara.


Posłuchaj

9:09
Światowy Dzień Oceanów. O czym powinniśmy wiedzieć? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Oceany są zamieszkiwane przez 100 mln różnych gatunków. Światowy Dzień Oceanów (8 czerwca) został ustanowiony na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku. Zdaniem ekologów oceany są w coraz gorszym stanie. Pod hasłem: "Sorry, nie taki mamy klimat!" ponad 100 polskich naukowców apelowało dziś do polityków, przedsiębiorców i wszystkich obywateli, aby powstrzymać najgorsze scenariusze kryzysu klimatycznego.

8 czerwca - Światowy Dzień Oceanów: razem możemy chronić oceany! / MSC Polska – chroń z nami morza i oceany!

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Joanna Ornuch (Marine Stewardship Council)
Data emisji: 8.06.2022
Godzina emisji: 14.43

Polecane