Dominacja uczucia nad rozumem. Trwają obchody Roku Romantyzmu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dominacja uczucia nad rozumem. Trwają obchody Roku Romantyzmu
Tytus Maleszewski, Portret Adama Mickiewicza, 1882, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Tęsknota za rajskim światem oraz poczucie beznadziei, a do tego poszukiwanie ideału i pięknej miłości. Trwa Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej epoki wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Co przygotowano? 

– Romantyzm był rewolucją w myśleniu na naturze. To romantycy odkryli przyrodę jako przestrzeń niezależną od człowieka, a jednocześnie będącą jego azylem. To jedna z płaszczyzn, którą będziemy eksplorować i odkrywać na nowo w naszych projektach w tym roku – powiedziała w Trójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

– Zaprosiliśmy do współpracy polskich partnerów. Inicjatywa nosi nazwę "44 x Mickiewicz". W jej ramach odbędzie się siedem projektów, w tym tłumaczenie dzieł Mickiewicza na języki obce, prezentacja spektakli, czytanie oraz projekt kulinarny, podczas którego zaprezentujemy romantyczne smaki – zaznaczyła gość "Trójki przed południem".

Paryż nasiąknięty polskim romantyzmem 

– W trwającym Roku Romanizmu przygotowujemy cztery projekty. Pierwszy z nich to "Greenhouse silent disco", czyli polski pawilon w Mediolanie. To będzie duża instalacja, prezentowana przez pięć miesięcy. Projekt nawiązuje do koncepcji szklarni przyszłości i konotacji z myśleniem romantycznym. Będzie można obejrzeć go również we Wrocławiu. Drugi projekt także związany jest z przestrzenią, i przekonaniem, że dźwięk jest elementem architektury. To myślenie charakterystyczne dla Katarzyny Krakowiak. Artystka będzie zestawiać myślenie cykliczne z dźwiękiem. Wystawa będzie otwarta w Paryżu już w październiku – usłyszeliśmy w Trójce. 

– W ramach trzeciego projektu przygotujemy dużą instalację multimedialną, która ma dość agresywnie wkraczać w tkankę współczesnego miasta. Będziemy zachęcać mieszkańców Paryża, by weszli do środka i posłuchali romantyczności po angielsku i po francusku. Będzie to dla nich swoiste zderzenie z polskim romantyzmem – podsumowała. 

Czytaj także:

Posłuchaj

6:53
Dominacja uczucia nad rozumem. Trwają obchody Roku Romantyzmu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Ballady i romanse"

Dokładnie 200 lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse", dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. Na tę szczególną okazję przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym poznamy bliżej dzieło Adama Mickiewicza. Jednym z nich będzie Narodowe Czytanie, którego lekturą został właśnie ten wyjątkowy utwór. 

Rok Romantyzmu Polskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu - zwiastun nr 1 / Muzeum Narodowe w Poznaniu 

Finał Narodowego Czytania zaplanowany został na 3 września. Do włączenia się w obchody zaprosił prezydent Andrzej Duda: "Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby - jak zawsze - było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa"  podkreślił prezydent w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Dodał, że bez młodzieńczych dzieł Adama Mickiewicza trudno wyobrazić sobie polski romantyzm. "Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że "Ballady i romanse" są esencją polskiego romantyzmu napisał.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 08.06.2022
Godzina emisji: 11.14

zch

Polecane