Ukraińskie zboże tranzytem przez Polskę. Zgorzelski: nie jest to wielki dramat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Na granicy polsko-ukraińskiej zbierze się zespół, który zbada możliwości zwiększenia przepustowości przejść granicznych dla ukraińskiego zboża. Głównym celem jest umożliwienie Ukrainie eksportu poprzez polskie porty.

Pomoc nie tylko Ukrainie

 Wiemy, że Ukraina to spichlerz Europy, a nawet i świata. Wiemy także, czym kierują się państwa takie, jak Włochy i Francja zachęcając do jak najszybszego zakończenia wojny: Włochy boją się kryzysu migracyjnego wywołanego głodem w Afryce Północnej i Afryce Środkowej  przyznał w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Dopytywany, czy zatem chodzi o pomoc nie tylko Ukrainie, ale także Afryce Północnej, przyznał, że tak.

"Nie jest to jakiś wielki dramat"

Gość "Salonu politycznego Trójki" był także pytany o słowa szefa PO Donalda Tuska, który na spotkaniu z rolnikami wyraził obawy, że ukraińskie zboże może wpłynąć na spadek cen polskiego zboża i w rezultacie zaszkodzić polskim rolnikom. Słowa szefa PO cytowała potem rosyjska agencja Ria Novosti.

Posłuchaj

13:03
Piotr Zgorzelski o transporcie ukraińskiego zboża przez Polskę ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.

Polska zaoferowała pomoc w wywiezieniu ukraińskiego zboża poprzez polskie porty morskie, jednak potrzebuje w tej kwestii wsparcia logistycznego i sprzętowego. Społeczność międzynarodowa, między innymi ONZ i Rada Europejska oskarżają Rosję o próbę wywołania kryzysu żywnościowego poprzez blokowanie portów czarnomorskich i kradzież ukraińskiego zboża.

Czytaj także:

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Beata Michniewicz

Gość: Piotr Zgorzelski (wicemarszałek Sejmu, PSL)

Data emisji: 8.06.2022

Godzina emisji: 8.45


Trójka, IAR/ mbl

Polecane