Kosmetyki pod lupą UOKiK. Wykryto liczne nieprawidłowości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kosmetyki pod lupą UOKiK. Wykryto liczne nieprawidłowości
Kosmetyku i środki czystości pod lupą UOKiK. Jak wygląda polski rynek? Foto: Shutterstock.com/Juta

Krem z trawą cytrynową bez jej obecności w składzie czy żel pod prysznic chroniący przed smogiem. – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrole ponad 1800 kosmetyków i środków czystości. Wśród nich znalazły się mydła, żele antybakteryjne, pudry oraz lakiery. Nieprawidłowości wykryto w co trzecim produkcie.

Kontrole przeprowadzono u niespełna trzystu przedsiębiorców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że nieprawidłowości stwierdzono u 119 przedsiębiorców. Sprawdzono łącznie 1830 partii produktów. Z powodu różnego rodzaju nieprawidłowości zakwestionowano 527 z nich.

 Sprawdziliśmy, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty kosmetyczne na rynku. Przyglądaliśmy się oznakowaniu m.in. żeli antybakteryjnych, mydeł, szamponów, kremów, pudrów i lakierów. Kontrolowaliśmy, czy w składach kosmetyków nie znajdują się substancje niedozwolone takie jak np. antybiotyki, atropina, benzen, chlor. Kontrolerzy zweryfikowali też, czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach, są prawdziwe  wyjaśnił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. 

Czytaj także:

Liczne nieprawidłowości

– Nieprawidłowości wykryliśmy w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku. Najczęstsza z nich to brak informacji o zastosowaniu produktu, czyli jego funkcji. Zdarzało się, że kosmetyki nie były oznakowane w języku polskim, nie miały wykazu składników i daty minimalnej trwałości – wskazał prezes UOKiK.

To niejedyne przewinienia, jakie wykryto podczas kontroli. Na długiej liście znalazły się także nieuczciwe praktyki marketingowe oraz deklaracje, których składanie wprowadza konsumentów w błąd. – Zakwestionowaliśmy jedną trzecią partii produktów antybakteryjnych. Ich skład i oznakowanie nie spełniały definicji produktu kosmetycznego – zaznaczył Tomasz Chróstny.

W wyniku kontroli kosmetyków wydano decyzje nakładające kary o łącznej wartości ponad 64 tysięcy złotych oraz decyzje wstrzymujące lub wycofujące produkty z rynku. 

Posłuchaj

2:42
Kosmetyki pod lupą. Wykryto liczne nieprawidłowości
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Elżbieta Szczerbak
Data emisji: 8.06.2021
Godzina emisji: 6.47

IAR/PAP/zch

Polecane