Prawie 300 kontroli, ponad 1800 produktów, https://t.co/FpNwO5Y8Ub. szamponów, kremów, żeli antybakteryjnych i mydeł.
— UOKiK (@UOKiKgovPL) June 3, 2022
❌ Nieprawidłowości wykryliśmy w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku.
🔗 Pobierz raport ➡️ https://t.co/aTMcjKsJ6I
Najczęściej ⤵️ pic.twitter.com/wZ4xZThcE9
Kosmetyki pod lupą UOKiK. Wykryto liczne nieprawidłowości
2022-06-08, 08:06 | aktualizacja 2022-06-08, 22:06
Krem z trawą cytrynową bez jej obecności w składzie czy żel pod prysznic chroniący przed smogiem. – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrole ponad 1800 kosmetyków i środków czystości. Wśród nich znalazły się mydła, żele antybakteryjne, pudry oraz lakiery. Nieprawidłowości wykryto w co trzecim produkcie.
Kontrole przeprowadzono u niespełna trzystu przedsiębiorców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że nieprawidłowości stwierdzono u 119 przedsiębiorców. Sprawdzono łącznie 1830 partii produktów. Z powodu różnego rodzaju nieprawidłowości zakwestionowano 527 z nich.
– Sprawdziliśmy, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty kosmetyczne na rynku. Przyglądaliśmy się oznakowaniu m.in. żeli antybakteryjnych, mydeł, szamponów, kremów, pudrów i lakierów. Kontrolowaliśmy, czy w składach kosmetyków nie znajdują się substancje niedozwolone takie jak np. antybiotyki, atropina, benzen, chlor. Kontrolerzy zweryfikowali też, czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach, są prawdziwe – wyjaśnił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Czytaj także:
- Kosmetyki bez okrucieństwa: testy, certyfikaty, gwarancje
- Chemiczna odzież. Co truje w naszych ubraniach?
Liczne nieprawidłowości
– Nieprawidłowości wykryliśmy w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku. Najczęstsza z nich to brak informacji o zastosowaniu produktu, czyli jego funkcji. Zdarzało się, że kosmetyki nie były oznakowane w języku polskim, nie miały wykazu składników i daty minimalnej trwałości – wskazał prezes UOKiK.
To niejedyne przewinienia, jakie wykryto podczas kontroli. Na długiej liście znalazły się także nieuczciwe praktyki marketingowe oraz deklaracje, których składanie wprowadza konsumentów w błąd. – Zakwestionowaliśmy jedną trzecią partii produktów antybakteryjnych. Ich skład i oznakowanie nie spełniały definicji produktu kosmetycznego – zaznaczył Tomasz Chróstny.
W wyniku kontroli kosmetyków wydano decyzje nakładające kary o łącznej wartości ponad 64 tysięcy złotych oraz decyzje wstrzymujące lub wycofujące produkty z rynku.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Elżbieta Szczerbak
Data emisji: 8.06.2021
Godzina emisji: 6.47
IAR/PAP/zch