"Ptasia tonacja" w rytmach rocka, bluesa i hip hopu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ptasia tonacja" w rytmach rocka, bluesa i hip hopu
Sokół pozdrawia fanów na gali FryderykówFoto: PAP / Marcin Bielecki

Prawdziwe "ptasie radio" zafundował tym razem słuchaczom "Naszej tonacji" Radosław Okrasko. Ptakiem numer jeden był kruk, ale w towarzystwie nie zabrakło też sowy, sokoła i innych przedstawicieli tej gromady stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców.   

Audycję otworzył pochodzący z 1976 roku utwór "Biała sowa, biała dama, biały kruk". Wówczas nagrał go zespół Kram, w którym wokalistką i flecistką była starsza siostra Małgorzaty Ostrowskiej, Barbara. Radosław Okrasko sięgnął po uwspółcześnioną wersję piosenki, z podtytułem "Beard in Dust Edit".

Gromada rozśpiewanych kruków

Krůk to nazwa warszawskiej grupy, która w swej twórczości stara się łączyć starosłowiańskie motywy z nowoczesnym post rockiem i elektroniką, określając efekt końcowy mianem "miejskiej muzyki ludzi i ziemi". Nowa piosenka kwintetu nosi tytuł "Zew" i pochodzi z albumu "Nibykwiaty". Również na śląsku działa formacja Kruk, ale hołdująca bardziej tradycyjnym, rockowym brzmieniom, w stylu Led Zeppelin czy Deep Purple. Ona z kolei nagrała własną wersję kompozycji "Jest taki samotny dom", z gościnnym udziałem Grzegorza Kupczyka, byłego wokalisty zespołu Turbo, a obecnie CETI. "Kruk" to także tytuł utworu bluesowo-folkowej grupy Szeptucha. Działa ona od trzech lat w Białymstoku i ma na koncie jeden album, zatytułowany "Zamowy".

Hej, sowy i sokoły!

W dalszej części "Ptasiej tonacji" na scenę sfrunął "Pan sowa", czyli utwór, za którym stoi Michał Sołtan. Ten wokalista, multiinstrumentalista i kompozytor, urodzony w 1985 roku w Warszawie, jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina. Wydał dwie płyty z jazzowym zespołem Imagination Quartet, z którym koncertował m.in. w Chinach, Danii i Niemczech, a teraz przygotowuje swój solowy debiut fonograficzny.

Sokół to postać dobrze znana na polskiej scenie hiphopowej. Debiutował na niej jeszcze w latach 90., kiedy był częścią sławnego kolektywu WWO. Wciąż nie narzeka na brak fanów, o czym świadczy podwójnie platynowy status jego ostatniego albumu "Nic", który ukazał się w listopadzie 2021 roku. W utworze "Wkraczając w pustkę" raper użył sampla z piosenki "Dwa serca, dwa smutki" zespołu Bajm. Pod koniec audycji usłyszeliśmy jeszcze zespół o ogólnej nazwie Ptaki oraz tak samo zatytułowany kawałek w wykonaniu Ani Rusowicz.


Posłuchaj

49:22
"Ptasia tonacja" w rytmach rocka, bluesa i hip-hopu (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 7.06.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

 

 

Polecane