Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. "Wydarzenie epokowe"
Na początku czerwca przypada 43. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. W audycji rozmawiamy o tym, jakie miała znaczenie oraz jakie były jej skutki duchowe i polityczne.
Warszawa, 2 czerwca 1979. Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Ojciec święty pozdrawia wiernych zgromadzonych na placu Zwycięstwa
Foto: PAP/Teodor Walczak
Papież Polak
2 czerwca 1979 roku rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Przyjazd ojca świętego do Polski był wydarzeniem historycznym – po raz pierwszy nasz kraj odwiedził papież i to papież Polak. Pielgrzymka Jana Pawła II rozpoczęła się w Warszawie, wiodła do trzech sanktuariów narodowych: grobowca św. Wojciecha w Gnieźnie, cudownego obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze w Częstochowie i do grobu św. Stanisława w Krakowie.
Zmultiplikowany Wieczernik
– Ostatnio przypomniałem sobie słowa papieża o zstąpieniu Ducha Świętego i pomyślałem, że to był taki zmultiplikowany Wieczernik w Jerozolimie. Podczas pielgrzymki w 1979 roku papież zawołał Ducha Świętego, który faktycznie zstąpił. Bo to, co się potem stało, rzeczywiście było eksplozją jego mocy – podkreśla ks. Jan Sikorski, duszpasterz internowanych na warszawskiej Białołęce, po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odpowiedzialny za odprawianie mszy świętych za ojczyznę.
Walka o niepodległość
– Ojciec święty, tuż przed wypowiedzeniem tych słów na placu Zwycięstwa, powiedział, że stoimy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podkreślając, ile razy polski żołnierz dawał świadectwo przywiązania do niepodległości i bił się za nią. Bardzo mocno zapamiętałem te słowa i wtedy, mając 24 lata, podjąłem decyzję walki o niepodległość Polski – wspomina Adam Borowski, działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL, wydawca.
Osoba nieprzypadkowa
Jak podkreśla dr hab. Paweł Skibiński, przyjazd papieża do Polski w 1979 roku był "wydarzeniem epokowym". – Z różnych powodów: po raz pierwszy mieliśmy wizytę ojca świętego w naszym kraju, był on osobą nieprzypadkową, bo nie na przykład Włochem, tylko Polakiem, a do uczestników pielgrzymki docierało, że została przełamana żelazna kurtyna, tym bardziej że Moskwa na tę pielgrzymkę nie przyzwoliła – opowiada historyk, politolog, publicysta, zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.
Goście Magdaleny Drohomireckiej rozmawiają również o relacjach Jana Pawła II z młodzieżą oraz tzw. pokoleniu JP2 – jak się kształtowało i co się z nim stało.
PIELGRZYMKA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II DO POLSKI 1979 - CZĘŚĆ PIERWSZA / Polonijna Agencja Informacyjna
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: ks. Jan Sikorski (duszpasterz internowanych na warszawskiej Białołęce, po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odpowiedzialny za odprawianie mszy świętych za ojczyznę), Adam Borowski (działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL, wydawca), dr hab. Paweł Skibiński (historyk, politolog, publicysta, zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej)
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 21.09