I ty możesz zostać archiwistą społecznym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
I ty możesz zostać archiwistą społecznym!
Coraz szerzej w Polsce działają archiwiści społeczniFoto: shutterstock.com

Archiwum to, ogólnie rzecz ujmując, zbiór dokumentów, natomiast archiwista się nimi zajmuje. Coraz szerzej w Polsce działają także archiwiści społeczni, którzy tworzą społeczne archiwa. Do dzisiaj jest ich już blisko 700. A kim jest i czym się zajmuje archiwista społeczny, kto może nim zostać? 

  • Obecnie w całej Polsce działa już ok. 700 archiwów społecznych
  • Temat archiwum może być właściwie dowolny: najwięcej jest tych poświęconych historii różnie rozumianych małych ojczyzn, ale mogą być również takie koncentrujące się na konkretnej tematyce, jak np. historia polskiego jazzu

Pasja to podstawa

– Archiwista społeczny musi być zawodowym archiwistą, bo to raczej działanie wynikające z pasji i zainteresowań np. historią lokalną. Taka osoba sama, bądź w grupie znajomych, zbiera dokumenty zdjęcia i potem z ich wykorzystaniem przygotowuje wystawy, książki – wyjaśnia Małgorzata Pankowska z Działu Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznych w Centrum Archiwistyki Społecznej. – Archiwiści społeczni sięgają przede wszystkim po starsze zdjęcia, takie, które leżą gdzieś w szufladach i szafach. Zdjęcia rodzinne, zdjęcia zrobione w czasie wolnym, na wakacjach, na ulicy – wskazuje.

Cała Polska, wiele tematów

– Do tej pory powstało już ok. 700 archiwów społecznych – nie ma już właściwie takiego regionu na mapie Polski, gdzie by nie działały. To jest już niesłychanie prężnie działający, nie zawaham się użyć tego określenia, ruch społeczny – opowiada Agata Bujnowska z Działu Projektów Kulturalnych w Centrum Archiwistyki Społecznej. – Obejmują bardzo szeroki przekrój tematów: najwięcej gromadzi historie swoich bardzo różnie rozumianych małych ojczyzn. Mogą to być także takie tematy, jak historia polskiego jazzu, muzyka tradycyjna, historia pielęgniarstwa polskiego czy himalaizmu – wymienia.
– Warto zostać archiwistą społecznym chociażby po to, aby nie pozwolić tej swojej historii, historii miejscowości bądź pasji odejść w niepamięć – dodaje.

Przeczytaj także


Jak współpracować z archiwum społecznym?

– Warto zerknąć na stronę internetową Centrum Archiwistyki Społecznej, gdzie udostępniamy bazę archiwów społecznych, czyli podmiotów, które zajmują się taką działalnością. Tam można sprawdzić, czy w naszym regionie jest archiwum społeczne, do którego można przekazać swoje zdjęcia – radzi Małgorzata Pankowska. – Można też oddać swoje zdjęcia do zeskanowania, bo często archiwom społecznym wystarczą kopie cyfrowe. To ważne dla właścicieli, bo dzięki temu mogą zdjęcia zachować u siebie. Równocześnie archiwa społeczne także mogą je prezentować, np. na wystawach, w książkach – wyjaśnia.

– Znamy też taką inicjatywę, która na podstawie zdjęć archiwalnych przygotowuje murale: na budynkach są malowane osoby, które były na zachowanych zdjęciach – dodaje.


Posłuchaj

9:12
Archiwista społeczny - coraz powszechniejsza pasja (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Małgorzata Pankowska (Dział Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznych w Centrum Archiwistyki Społecznej), Agata Bujnowska (Dział Projektów Kulturalnych w Centrum Archiwistyki Społecznej)
Data emisji: 7.06.2022
Godzina emisji: 11.22

pr

Polecane