Katarzyna Lubnauer o walce z inflacją: nasza propozycja to obligacje NBP

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Inflacja jest pochodną m.in. tego, że dużą część obligacji Skarbu Państwa wykupywał NBP. Nasza propozycja ściąga pieniądze z rynku i zabezpiecza oszczędności – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Inflacja pozostanie z nami co najmniej najbliższe dwa-trzy lata – prognozuje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Szacuje, że w III kwartale br. inflacja osiągnie swoje maksimum i zacznie spadać w perspektywie przyszłego roku, ale jak podkreśla, bardzo trudno cokolwiek prognozować. O pomysłach opozycji na walkę z inflacją mówiła w "Trójkowym komentarzu dnia" Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Obligacje NBP i KPO

Katarzyna Lubnauer jako jedną z propozycji wymieniła obligacje Narodowego Banku Polskiego. Według pomysłu opozycji na ich wykup mogłyby liczyć tylko osoby fizyczne.  Do walki z inflacją proponujemy np. obligacje NBP. Inflacja jest pochodną m.in. tego, że dużą część obligacji Skarbu Państwa wykupywał NBP. Nasza propozycja ściąga pieniądze z rynku i zabezpiecza oszczędności  powiedziała.

Gość Polskiego Radia oceniła także, że na zatrzymanie inflacji pozytywnie wpłyną pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Warunkiem jest jednak spełnienie żądań Komisji Europejskiej i m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem Katarzyny Lubnauer spełnienie tych warunków gwarantuje propozycja Senatu.  Sposobem na inflację jest też szybkie uruchomienie KPO. Można go szybko uruchomić dzięki poprawkom Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym  powiedziała polityk.

 KPO oznacza napływ euro, które  przewalutowane przez banki  mają szansę wzmocnić złotówkę i tym samym osłabić np. impuls inflacyjny  dodała.

Posłuchaj

10:51
Katarzyna Lubnauer o walce z inflacją (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 18.10

dz/pr

Polecane