Katarzyna Lubnauer o walce z inflacją: nasza propozycja to obligacje NBP

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Katarzyna Lubnauer o walce z inflacją: nasza propozycja to obligacje NBP
Katarzyna LubnauerFoto: Polskie Radio

- Inflacja jest pochodną m.in. tego, że dużą część obligacji Skarbu Państwa wykupywał NBP. Nasza propozycja ściąga pieniądze z rynku i zabezpiecza oszczędności - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Inflacja pozostanie z nami co najmniej najbliższe dwa-trzy lata - prognozuje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Szacuje, że w III kwartale br. inflacja osiągnie swoje maksimum i zacznie spadać w perspektywie przyszłego roku, ale jak podkreśla, bardzo trudno cokolwiek prognozować. O pomysłach opozycji na walkę z inflacją mówiła w "Trójkowym komentarzu dnia" Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Obligacje NBP i KPO

Katarzyna Lubnauer jako jedną z propozycji wymieniła obligacje Narodowego Banku Polskiego. Według pomysłu opozycji na ich wykup mogłyby liczyć tylko osoby fizyczne. - Do walki z inflacją proponujemy np. obligacje NBP. Inflacja jest pochodną m.in. tego, że dużą część obligacji Skarbu Państwa wykupywał NBP. Nasza propozycja ściąga pieniądze z rynku i zabezpiecza oszczędności - powiedziała.

Gość Polskiego Radia oceniła także, że na zatrzymanie inflacji pozytywnie wpłyną pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Warunkiem jest jednak spełnienie żądań Komisji Europejskiej i m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem Katarzyny Lubnauer spełnienie tych warunków gwarantuje propozycja Senatu. - Sposobem na inflację jest też szybkie uruchomienie KPO. Można go szybko uruchomić dzięki poprawkom Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedziała polityk.

- KPO oznacza napływ euro, które - przewalutowane przez banki - mają szansę wzmocnić złotówkę i tym samym osłabić np. impuls inflacyjny - dodała.

Posłuchaj

10:51
Katarzyna Lubnauer o walce z inflacją (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 18.10

dz

Polecane