"Zabytek Zadbany" - konkurs promujący opiekę nad zabytkami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zabytek Zadbany" - konkurs promujący opiekę nad zabytkami
Zamek Książ w WałbrzychuFoto: shutterstock/ Air Vision

Lubimy zwiedzać zabytki i miasta, w których one się znajdują. Jednak o zabytki trzeba odpowiednio zadbać, tym bardziej że w Polsce, tak bardzo doświadczonej przez burzliwą historię, jest ich stosunkowo niewiele. "Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który ma wyłonić najbardziej zadbane zabytki, mogące stanowić wzór dla konserwacji historycznych budowli. Polskie Radio jest patronem tego konkursu.

  • W innej formule i pod innymi nazwami konkurs "Zabytek Zadbany" funkcjonował już od 1975 roku. W obecnej formule od 12 lat jest prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
  • W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 100 obiektów, jednak 12 z nich było zgłoszonych pozaregulaminowo, więc jury rozpatrywało tylko 88 kandydatur.
  • Konkurs ma pięć kategorii: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne). Jest też kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

47 lat tradycji

– Ten konkurs funkcjonował już od 1975 roku, chociaż w innej formule i pod innymi nazwami. W obecnej formule, jako konkurs ogólnopolski, od 12 lat prowadzony jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego celem jest pokazanie i uhonorowanie tych, którzy robią to dobrze – tłumaczy Iwona Liżewska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Nagradza się oczywiście obiekty, ale ważny jest też właściciel, który jest siłą sprawczą tych prac konserwatorskich – wskazuje.

Nominaci w pięciu kategoriach

W tym roku do konkursu "Zabytek Zadbany" zgłoszono 100 zabytków, a etap oceny formalnej pomyślnie przeszło 88 obiektów z 16 województw. Zgłoszenia oceniane są w następujących kategoriach: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).

W każdej z tych kategorii jury konkursu nominuje maksymalnie cztery obiekty, z których wyłania laureata i maksymalnie trzech wyróżnionych. Nominaci zostali już ogłoszeni, a zwycięzców poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 8 listopada br.

Zwycięzcy w kategorii specjalnej

Jest też kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem. Tutaj kapituła wybiera laureata, z możliwością przyznania tego tytułu ex aequo, natomiast nie przyznaje wyróżnień. I w tym wypadku laureatów ogłasza się natychmiast. W tym roku zostały nimi Zamek Książ w Wałbrzychu oraz kamienica przy al. Tadeusza Kościuszki 14 w Częstochowie.

Przeczytaj także


Pasjonat czujący klimat historii

– Nie zgłosiłem tego budynku do konkursu, zrobiła to w moimi imieniu śląska delegatura Urzędu Ochrony Zabytków w Częstochowie, uważając, że podchodzę bardzo racjonalnie do dbałości o budynek – zdradza Mariusz Etryk, właściciel kamienicy przy al. Tadeusza Kościuszki 14 w Częstochowie. – Ten budynek nie jest stary, to rok 1931. Jest przykładem modernizmu lat 30., z tynkami czesanymi, z piękną bramą. Pojawiają się też w tej kamienicy elementy secesji: w ozdobach balkonów, ozdobnych drzwiczkach pieców kaflowych. Zresztą zdarzył się cud: w kamienicy zachowało się wszystkie 40 zabytkowych pieców kaflowych – opisuje.

– Trzeba być pasjonatem, trzeba czuć klimat historii, przeszłości, kamienicy. Bez tego nie jesteśmy w stanie takiego budynku zauważyć i przywrócić do stanu świetności. A już przed wojną budynek był znany z tego, że zamieszkiwała go elita miasta; wśród lokatorów był też Andrzej Stalens, dziadek francuskiej aktorki Juliette Binoche  – dodaje.


Posłuchaj

3:21
"Zabytek Zadbany" konkurs poświęcony ochronie i renowacji zabytków pod patronatem Polskiego radia (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 11.34

pr

Polecane