"Simona". Jej przesłanie warto odkrywać wciąż na nowo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Simona". Jej przesłanie warto odkrywać wciąż na nowo
Simona KossakFoto: PAP/Zdzisław Lenkiewicz

– Czytałam jej książki, słuchałam jej gawęd, potem przeczytałam książkę Ani Kamińskiej "Simona", a potem zobaczyłam album Lecha Wilczka ze wspaniałymi fotografiami Simony z dzikimi zwierzętami, z którymi żyła. To mnie poruszyło. To są zdjęcia, których nie możemy nigdzie obejrzeć, więc postanowiłam ją przybliżyć – opowiada Natalia Koryncka, autorka filmu dokumentalnego "Simona". 

Jak przyznaje, sama nigdy nie spotkała swojej bohaterki, choć po projekcji obrazu usłyszała pytanie, jak udało się jej zrobić wywiad z Simoną. – Sposób, w jaki ona mówi o przyrodzie, w jaki zwraca się do słuchacza, jest piękny i aktualny. Ona mówi nam tak ważne rzeczy, że ten przekaz, mimo że jest zapisem na taśmach radiowych, powinien być przywoływany – podkreśla reżyserka. Przez pewien czas felietonów Simony Kossak można było także słuchać w Trójce.

Kim była Simona Kossak?

– Simona o sobie mówiła: córka, wnuczka i prawnuczka. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha, prawnuczką Juliusza, słynnych malarzy batalistów. Ciotkami jej była Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Zofia Kossak-Szczucka. Niesłychanie utalentowana rodzina, a ona od dzieciństwa ukochała zwierzęta i została zoopsychologiem. Chciała się zajmować dzikimi zwierzętami. W Puszczy Białowieskiej zamieszkała w środku lasu bez prądu i wody z dzikimi zwierzętami – mówi rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. 

 Czytaj także:

"Simona" odkryta przeszłość

W filmie "Simona" Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce "Dziedzinka", Ida ma dostęp do jego archiwum.

Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy. Z tej opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniu i poglądach, wyprzedzającej swój czas i przez to często samotnie walczącej o dobro przyrody i budowanie społecznej świadomości związku człowieka z przyrodą. Dla Idy podróż do Puszczy jest za to powrotem do wspomnień z dzieciństwa, odkrywaniem własnych korzeni, a jednocześnie spotkaniem z przodkinią wielkiego formatu, której przesłanie jest ponadczasowe.


Simona (Simona) - trailer | 19. Millennium Docs Against Gravity/Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Ponadto w programie: 

  • 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes: podsumowanie, najważniejsi laureaci;
  • premiera zagraniczna: "Top Gun: Maverick" w reżyserii Josepha Kosinskiego;
  • premiera polska: "Detektyw Bruno": spotkanie z autorami filmu Mariuszem Palejem i Magdaleną Nieć. 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Magdalena Nieć i Mariusz Palej (twórcy filmu "Detektyw Bruno"), Kuba Armata (krytyk filmowy) 
Data emisji: 3.06.2022
Godzina emisji: 16.07

materiały prasowe/gs

Polecane