Każdy na własne oczy może zobaczyć zniszczenia. 100 dni wojny na Ukrainie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Każdy na własne oczy może zobaczyć zniszczenia. 100 dni wojny na Ukrainie
Zniszczenia po ataku rakietowym wojsk rosyjskich w Hostomelu w obwodzie kijowskimFoto: PAP/Maksim Poliszczuk

Na stronie internetowej kijowskiego ratusza są dostępne wirtualne wędrówki po zniszczonych rejonach ukraińskiej stolicy i jej przedmieściach. Zdjęcia zrujnowanych miast, zrównanych z ziemią dzielnic nikogo nie pozostawiają obojętnym. 

Kijowski ratusz organizował wirtualne wycieczki już od dawna. Dzięki temu wciąż możemy zajrzeć do tamtejszych galerii sztuki i odwiedzić muzeum Bułhakowa czy pospacerować słynną aleją Pejzażową. Piękne pejzaże i architektura Kijowa zeszły obecnie na dalszy plan. Teraz wirtualne wędrówki można odbywać po zgliszczach. Nowy projekt pokazuje bowiem skalę zniszczeń i skutki rosyjskich bombardowań. Największe wrażenie robią jednak zdjęcia nie z samej stolicy, ale miast znajdujących się na jej przedmieściach, gdzie doszło do najbardziej wstrząsających zbrodni. 


Antonov An-225 Mrija, największy i najcięższy samolot w historii lotnictwa zniszczony przez Rosjan Antonov An-225 Mrija, największy i najcięższy samolot w historii lotnictwa zniszczony przez Rosjan

Podczas wirtualnego spaceru po Buczy, gdzie Rosjanie zabili setki cywilów, przekonujemy się, że zniszczeniu uległa większość budynków w tym mieście. Domy jednorodzinne zniszczone są doszczętnie. Na fasadach bloków widać ślady bombardowań. Niewiele różniące się obrazy widzimy podczas wędrówki po Borodziance i Irpieniu. Zdjęcia potwierdzają to, co mówili wcześniej mieszkańcy tych miejscowości.


Zniszczona droga w okolicach Kijowa, fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK Zniszczona droga w okolicach Kijowa, fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

– Z trzech pokoi, które miałem, uratowała się tylko połowa jednego. Czołg strzelił prosto w okno. Zerwało wszystko ściany między pokojami i meble. Został tylko dziecięcy pokój o powierzchni 8 metrów kwadratowych. Wróciłem do domu, otworzyłem drzwi, ale mieszkania już nie było. To było straszne – opowiada jeden z mieszkańców. – Nie ma elektryczności, jest tylko zimna woda. Nie ma gazu. Nie ma nic – wtóruje mu kobieta. 


Wnętrze Teatru Dramatycznego w Mariupolu Wnętrze Teatru Dramatycznego w Mariupolu, fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Skala zniszczeń przytłacza. Wiele domów czy budynków trzeba będzie postawić od nowa. Ukraińcy nie tracą wiary w odbudowę kraju. – Odbudujemy wszystko i będziemy żyli jak dawniej. Nie jesteśmy narodem, który boi się trudności. Nie oddamy naszej ziemi. Nasze wnuki są w wojsku, a my będziemy stać dumnie, choć Rosja marzy o kawałku naszej ziemi, nie dostanie go – dodaje inna. 


Posłuchaj

2:48
Miasta zrównane z ziemią. Przerażający obraz ukraińskich miast (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wirtualny spacer jest dostępny na stronie kijowskiego ratusza >>> 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Katarzyna Semaan 
Data emisji: 3.06.2022
Godzina emisji: 18.13

gs

Polecane