"Lem. Alterbiografia" wg Marka Kochana [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Lem. Alterbiografia" wg Marka Kochana [POSŁUCHAJ]
Marek KochanFoto: Polskie Radio

Przypomnieliśmy drugie z trzech słuchowisk, które będą reprezentowały "Scenę teatralną Trójki" na XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

Słuchowisko zostało zrealizowane w Roku Stanisława Lema na podstawie oryginalnego scenariusza Marka Kochana. Autor, zarazem reżyser słuchowiska, postanowił przyjrzeć się nie tylko sławnemu pisarzowi, ale także człowiekowi o skomplikowanej osobowości, ceniącemu spokój w domowym zaciszu i na pewnym etapie życia – schorowanemu. Te cechy Lema posłużyły Markowi Kochanowi do snucia fantazji na temat "alternatywnego" Lema.

Słuchowisko poprzedziło spotkanie z Markiem Kochanem.

***

Autor i reżyser zarazem słuchowiska wykłada na SWPS, tworzy we wszystkich niemal gatunkach literackich. Na Trójkowej, między innymi, scenie prezentowana była jego sztuka pod tytułem "Trzej panowie jadą autem", w reżyserii Adama Wojtyszki. Na XIV Festiwalu "Dwa Teatry" Marek Kochan otrzymał nagrodę za oryginalny scenariusz tego słuchowiska. Od kilku lat sam reżyseruje swoje dramaty. W 2019 roku zrealizował na STT "fantazję" historyczną pod tytułem "Prezydent Paderewski". Jest to wizja alternatywnej wersji historii, co by było, gdyby światowej sławy artysta, dyplomata, patriota został prezydentem Polski.

Tym razem Marek Kochan zaproponował nam alternatywną wersję pewnego rozdziału z biografii Stanisława Lema. Interesuje go pogranicze fikcji i realnych zdarzeń. Taki właśnie, pograniczny charakter miały recenzje i wstępy Stanisława Lema do… nieistniejących książek. Poświęcił temu zaskakującemu i bardzo atrakcyjnemu konceptowi tomy: "Doskonała próżnia", "Wielkość urojona. Prowokacje" oraz "Biblioteka XXI wieku". Lem, tworząc te apokryfy, parodiował różne style literackie, grając z tekstami literackimi, bawił czytelników, ale zarazem pozostawał filozofem, przyglądając się wciąż naszej cywilizacji, wyobrażając sobie, do czego ludzkość w swoim pędzie może doprowadzić, analizując naturę wszechświata.

Zdawaliśmy sobie sprawę, że zaproszenie Marka Kochana do zrealizowania oryginalnego słuchowiska w Roku Stanisława Lema stanowi poważne wyzwanie. Zmierzenie się z jego gigantyczną twórczością i bogatą biografią w niewielkim formacie słuchowiska wydawało się bowiem prawie niemożliwe, ale autor naszej premiery podjął to ryzyko. Możemy jedynie ujawnić, że był przygotowany do tego zadania, gdyż pracuje nad powieścią, będącą rodzajem dialogu z autorem owych apokryfów. 

 […] na świecie powinno być choćby kilku takich Quasi-Lemów, Anty-Lemów, Para-Lemów czy Proto-Lemów […] – powiedział Stanisław Lem w wywiadzie-rzece "Tako rzecze Lem". Kim byłyby te postacie, kim byłby autor "Solaris", gdyby nie był sobą?

Słuchowisko "Lem. Alterbiografia" opowiada o tych innych możliwych Lemach. Kim mogliby być? Czy Stanisław Lem wolałby być którymś z nich niż sobą?

Jest czerwiec 1976 roku. Do domu przy ulicy Narwik w podkrakowskich Klinach, w którym mieszka pisarz, przyjeżdża młoda kobieta, która wcześniej przysłała mu swoją książkę z prośbą o recenzję. Książki nie można jednak znaleźć, recenzji też. To początek historii, która mogłaby wydarzyć się naprawdę, tym bardziej że tematem książki jest sam pisarz, Stanisław Lem.

Posłuchaj

53:17
"Lem. Alterbiografia" Marka Kochana na deskach "Sceny Teatralnej" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obsada:

Niby-Lem: Henryk Talar
Beatrycze: Magdalena Górska
Opracowanie muzyczne: Maciej Kubera
Oprawa muzyczna, scenariusz i reżyseria: Marek Kochan

Czas trwania – 48'36'' 

Polecane